Numer VIN - niezbędny przy kupnie używanego auta

Numer VIN może okazać się bardzo przydatny przy zakupie używanego samochodu. Dzięki niemu poznamy historię wypadkową czy serwisową danego samochodu. Poznamy również nazwy oryginalnych części. I to nie wszystko. Więcej dowiecie się poniżej.

Czym jest?
VIN to numer nadwozia danego samochodu. Pozwala nam to więc ustalić jego typ, jak i znaleźć nazwy oryginalnych części.
Przede wszystkim jednak po numerze VIN ustalana jest historia danego samochodu.

Gdzie można go znaleźć?
Najprostsze będzie zajrzenie do dowodu rejestracyjnego. Znajdziemy go również na karoserii samochodu, ale należy pamiętać że różni producenci umieszczają go w różnych miejscach. Najczęściej będzie to jednak: pobliże silnika lub na desce rozdzielczej.

Jak wygląda?
Numer ten składa się najczęściej z 17 unikalnych znaków.
I tak czytając od lewej:
1. znak 1 – oznacza kraj produkcji samochodu
2. znaki 2-3 – oznaczają markę samochodu
3. znaki 4-8 – oznaczają serię, model oraz typ wyposażenia
4. znaki 9 – znak kontrolny VIN
5. znak 10 – rok produkcji
6. znak 11 – numer identyfikacyjny fabryki
7. znak 12-17 – numer seryjny

Jak sprawdzić auto po VIN?
W internecie dostępne są serwisy, które za drobną opłatą mogą sprawdzić dostępną historię danego samochodu. Jest to możliwe właśnie za pomocą numeru VIN.
Takie serwisy sprawdzają czy auto:
– uczestniczyło w wypadkach drogowych,
– było serwisowane,
– nie figuruje w bazach kradzionych pojazdów.
Możemy znaleźć także archiwalne zdjęcia danego modelu oraz zapoznać się z informacjami od producenta.
Dowiedzieć się będziemy mogli także o odczytach z licznika samochodowego na przestrzeni lat.
Cała historia jest zbierana z wielu krajów na całym świecie.

Czy to zawsze działa?
Najwięcej zależy od modelu danego samochodu. Są bowiem modele, które bywają problematyczne jeśli chodzi o ustalenie historii a są takie dla których nie ma z tym problemu.
Najlepiej przekonać się samemu wpisując model danego samochodu i dowiadując się czy sprawdzenie w tym wypadku VIN będzie sensowne.
W większości przypadków warto jednak spróbować, gdyż chociażby dane o wypadkach powinny zostać znalezione niezależnie od modelu.

Niekoniecznie znajdziemy wszystko
Dane mogą być niepełne. O ile bowiem każdy wypadek drogowy zostanie zarejestrowany, to już kolizja niekoniecznie. W końcu sprawa mogła zostać załatwiona polubownie, bez wzywania policji. Zostają jeszcze dane z serwisu. ale te niekiedy nie są udostępniane dla wszystkich modeli. Z tego powodu raport po numerze VIN może być niepełny. Niemniej jednak warto zawsze spróbować, szczególnie jeśli chodzi o taki wydatek jak przy kupnie samochodu.

VIN powinno się sprawdzić zawsze przed zakupem
Powinno się sprawdzić już na samym początku, czy numer na karoserii odpowiada numerowi w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli nie odpowiada to mamy poważny powód, aby samochodowi poważniej się przyjrzeć. Być może pochodzi on z nielegalnego obrotu. Druga kwestia jest taka, że jeśli numery te będą się różniły to sama historia danego modelu może być fałszywa. Warto więc ustalić zgodność już na samym początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here