Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Współpraca z przyjacielem

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nawet najstarsze dzieje człowieka pokazują, że psy zawsze były obecne w życiu ludzi i są elementem głęboko zakorzenionym w naszej kulturze. Praca z czworonogim przyjacielem nie jest jednak zadaniem łatwym ani szybkim do wykonania. Jednym z problematycznych aspektów posiadania psa, są spacery. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy tak, aby spacer przynosił obopólne korzyści?
Smycz jest dla czworonoga przedłużeniem ręki właściciela i pełni swoistą formę steru. To właśnie poprzez to narzędzie, możemy sterować psem, a także korygować jego zachowanie. Istnieją różne typy smyczy. Wyróżnić można smycz klasyczną, automatyczną bądź regulowaną. Przy nauce chodzenia, najlepszą opcją jest smycz klasyczna, która nie daje wyimaginowanego wrażenia wolności jak na przykład smycz automatyczna zbudowana z rozwijającej się samoczynnie linki. Należy również nadmienić, że poprzez smycz, pies odczuwa wszelkie emocje człowieka. Jeżeli właściciel czworonoga stanie się nagle zestresowany i choć lekko napnie smycz, pies od razu będzie gotowy do ataku, ponieważ odczyta te emocje jako wyczucie zagrożenia, a tym samym strach. Kontakt ze zwierzęciem jest niezwykle ważny w ćwiczeniu właściwego chodu na smyczy. Zwierzę powinno być wynagradzane za posłuszeństwo i wykonywanie poleceń. Formą nagrody może być zarówno smakołyk, jak i pochwała słowna i głaskanie. Pies wyczuwa bowiem emocje w głosie, który odpowiednio zmodulowany daje odczucie pochwały lub zganienia. W czasie nauki chodzenia nie należy na zwierzę krzyczeć, a tym bardziej stosować przemocy fizycznej. Spacer może okazać się wówczas karą i powodem do stresu czworonoga. Długotrwały stres może powodować u zwierząt stany chorobowe oraz wpływać negatywnie na ich długość życia. Zdrowe zwierzę to szczęśliwe zwierzę, pozbawione wszelkich problemów życia codziennego. Połową sukcesu we wszelkiej tresurze, jest odpowiednie podejście, które powinno być jak najbardziej pozytywne. Pies powinien uczyć się poprzez zabawę, a nie poprzez kary i strach. Dla właścicieli nie mających doświadczenia w tresurze, dobrym wyjściem jest przedszkole dla psów lub szkoła. W przypadku szczeniaków, przedszkole przygotowuje psa do dalszej pracy i kreuje właściwe zachowania już od pierwszych miesięcy życia. Szkoła natomiast, pomaga w poprawieniu zachowania dorosłego już psa, a także pozwala kontynuować naukę rozpoczętą w przedszkolu. Obie opcje polegają na szkoleniu nie tylko zwierzęcia, ale także jego właściciela. Poznaje on różne techniki pracy z pupilem i dowiaduje się jak „dogadywać” się z niesfornym młodym psiakiem. Nauka kontaktu jest bowiem jednym z ważniejszym elementów w całym szkoleniu.
Dostępność szkół dla psów daje możliwość szybkiej nauki oraz sposobów pracy z psem. Po kontakcie ze specjalistą, który często jest behawiorystą zwierzęcym, nauka chodzenia na smyczy dla nikogo nie powinna stanowić problemu. Spacer przyniesie frajdę nie tylko psu, ale także właścicielowi, który spędzi czas aktywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here