Refluks żołądkowo-przełykowy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która zazwyczaj dotyka kobiety ciężarne oraz osoby po 50 roku życia. Refluks przełyku powoduje, że nadtrawiona treść żołądka wraz z kwasami żołądkowymi wraca do przełyku. Poznaj najważniejsze informacje o chorobie, czynniki ją wywołujące oraz skuteczne sposoby walki z tą przypadłością.
Refluks przełyku – poznaj najważniejsze informacje o chorobie
Refluks to choroba układu pokarmowego, w trakcie której część zawartości żołądka wraca do przełyku. U podstaw tego problemu zdrowotnego leży obniżone napięcie zwieracza dolnego przełyku. Prawidłowo funkcjonujący zwieracz szczelnie zamyka światło żołądka, dzięki czemu treść z tego narządu się nie cofa.
Zawartość żołądka, która w przypadku tej choroby w jakimś stopniu wraca do przełyku powoduje szereg dolegliwości. Pacjent może odczuwać: zgagę, pieczenie w jamie ustnej, ból w okolicy mostka, pieczenie za mostkiem. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do wymiotów. Silny refluks może przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej przełyku oraz innych narządów, dlatego warto sięgnąć po skuteczne tabletki, jak Anesteloc Max.
Czynniki powodujące refluks
Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się refluksu żołądkowo-przełykowego. Są to między innymi: ciąża, nadwaga, otyłość oraz problemy dotyczące układu pokarmowego. Refluks przełyku niejednokrotnie występuje w momencie, gdy zaczyna rozwijać się cukrzyca, choroba alkoholowa lub stwardnienie rozsiane. Problemy te pojawiają się także w nieprawidłowościach hormonalnych, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby.
Pozbądź się refluksu przełyku
Warto pamiętać, że refluks żołądkowo-przełykowy można leczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest stosowanie leków zawierających w swoim składzie: omeprazol, rabeprazol, lanzoprazol, pantoprazol czy esomeprazol. Wśród tych preparatów uwagę zwraca Anesteloc Max, zawierający pantoprazol w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego.
Środek ten jest niezwykle bezpieczny w trakcie stosowania, ponieważ wykazuje niewielki poziom interakcji z innymi lekami. Dzięki temu może być stosowany nawet przez osoby borykające się z problemami neurologicznymi czy kardiologicznymi. Lek posiada znacznie więcej zalet, mianowicie: jest dostępny bez recepty, charakteryzuje się długim, 24 godzinnym działaniem oraz bardzo wysoką skutecznością.
W leczeniu refluksu ważna jest także dieta, dlatego warto zadbać o właściwie dobrane i zbilansowane posiłki. Powinno się unikać tłustych i bogatych w węglowodany pokarmów. Dodatkowo warto wyeliminować z diety produkty, takie jak czekolada czy jedzenie fast food.