Zielnik

Jak zrobić zielnik- ta kwestia zajmuje wielu rodziców, których dzieci uczęszczają do szkół podstawowych. Chyba każde dziecko w pewnym okresie życia ma obowiązek wykonania zielnika. Ma to wzbudzić w nich ciekawośc świata i przyrody, sprawić że na własnym przykładzie zobaczą, że ważne jest zwracanie uwagi na otaczającą je przyrodę i nauczą je systematyczności, ponieważ stworzenie zielnika nie będzie możliwe w kilka dni. Choć to dzieci powinny sobie łamać głowę nad tym jak zrobić zielnik, to zazwyczaj obowiązek ten spada na rodziców.
Tworzenie zielnika trwa co najmniej kilka tygodni, wymaga bowiem zebrania dużej ilości roślin i ziół. Czym bardziej różnorodny dziecięcy zielnik tym wyższa ocena, a o ocenę przecież chodzi. Rozmiar ma znaczenia, nie godzi soę bowiem aby w zielniku znalazły się trzy czy cztery okazy. Do przygotowania zielnika trzeba się zabrać za wczasu, kiedy liście co prawda spadają już z drzew, ale kiedy pogoda pozwala na w miarę przyjemne zdobywanie materiałów. Przed wyjściem na polowanie warto zaopatrzyć się w wygodne buty, ponieważ jeśli chce się zdobyć wiele ciekawych okazów czasami trzeba się nachodzić. Idąc do parku czy do lasu warto mieć oczy dookoła głowy, rosną tam drzewa i krzewy, o których zapewne nie mieliśmy pojęcia ani my, ani nasze dzieci, mogło być tak, że jakiś krzew mijany był przez nas codziennie i spowszedniał na tyle, że zapomnimy go uwzględnić przy tworzeniu zielnika. Nie powinno się kończyć na podniesieniu jednego liścia danego gatunku drzewa czy krzewu, w procesie suszenia może się bowiem okazać, że liść ma plamki czy jego wysuszenie sprawiło zmianę koloru, już podczas wklejania liścia do albumu może on ulec uszkodzeniu, warto więc zabezpieczyć się za wczasu i przygotować więcej egzemplarzy. Kiedy liście są już pozbierane z dworu trzeba zaopatrzyć się w papier. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest użycie starych gazet, po wykonaniu zielnika takie gazety można przekazać do dalszego recyklingu, jeśli użyjemy na przykład kartki wyrwanej z zeszytu czy białej kartki do drukarki przyczyniamy się do degradacji środowiska. Niezbędnym elementem dla wykonania zielnika jest ciężki, płaski przedmiot, najlepiej do tego nada się książka. Gazety czy papier innego typu jest ważny dlatego, że gdyby liście włożyć bezpośrednio między strony książki to moglibyśmy ryzykować uszkodzeniem stron, minęłoby się to z celem. Liście powkładane między kartki zostawiamy tam na kilka dni, po ich upływie zaglądamy żeby zobaczyć czy wszystko z nimi w porzadku, wtedy zazwyczaj trzeba wymienić gazetę i zostawić liście na kolejnych kilka dni. Kiedy liście są już odpowiednio wysuszone można przystąpić do właściwego tworzenia zielnika.
Na tym etapie przygotowywania potrzeba kartek wielkości a4, najlepiej sprawdzą się kartki do drukarki, oprócz kartek trzeba mieć klej bądź taśmę klejącą. Każdy liść trzeba bardzo delikatnie potwierdzić do kartki i co ważne, odpowiednio podpisać, ten etap jest o tyle ważny, że źle podpisany okaz sprawi, że zielnik nie spełni swojej roli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here