Własna firma - krok po kroku

Pracujesz na etacie i masz już tego dość? Marzysz o założeniu i rozwijaniu własnej działalności? Nie czekaj, tylko zacznij działać. Jeśli masz dobry pomysł na biznes i nie boisz się wyzwań to masz duże szanse na powodzenie. Jak założyć własną firmę? Z pewnością wymaga to dużo czasu i poświęcenia, ale będzie warto.
Na samym początku musisz udać się do Urzędu Miasta, aby zarejestrować działalność. W tym celu składasz wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który musi zawierać takie dane jak imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę firmy, numer ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy, adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a także miejsce wykonywania działalności oraz datę rozpoczęcia działalności. Na wydanie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej poczekasz maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku.
Kolejnym krokiem na drodze do założenia własnej firmy jest wystąpienie do właściwego ze względu na adres zamieszkania urzędu statystycznego o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, a tym samym nadanie numeru statystycznego REGON. Można to zrobić w ciągu 14 dni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Następnie powinieneś zrobić rozeznanie wśród ofert bankowych, ponieważ musisz założyć w banku konto firmowe. Jest to sprawa obligatoryjna. Natomiast wybór banku należy do Ciebie. Sprawdź, który z nich oferuje najkorzystniejsze warunki prowadzenia Twojego rachunku.
Kolejna sprawa to wyrobienie pieczątki firmowej. Będzie Ci ona potrzebna m.in. przy zakładaniu rachunku bankowego lub wystawianiu dokumentów sprzedaży, faktur itp. Wyrabiając pieczątkę firmową,sam decydujesz jakie dane będą na niej umieszczone. Powinna ona jednak zawierać: oznaczenie firmy, dane teleadresowe siedziby firmy, numer NIP oraz numer REGON.
W kolejnym kroku udajesz się do Urzędu Skarbowego celem nadania numeru NIP oraz dokonania wyboru formy opodatkowania Twojej firmy.
Następnie w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązkowo będziesz podlegał ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu, zdrowotnemu. Dodatkowo możesz opłacać ubezpieczenie chorobowe oraz składki na Fundusz Pracy. Jeśli planujesz zatrudniać pracowników, pamiętaj wówczas, że dodatkowo będziesz musiał opłacać dla nich: składki ZUS, składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W tym miejscu niespodzianka. Warto pamiętać o pewnej preferencji, a mianowicie: osoby rozpoczynające prowadzenie swojej działalności gospodarczej mogą płacić obniżone składki na ubezpieczenie społeczne przez okres 24 miesięcy. Jest jednak pewne ograniczenie. Z ulgi mogą korzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności gospodarczej lub też będzie to ich pierwsza działalność gospodarcza.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZielnik
Następny artykułRobimy coś z niczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here