Ścianki akustyczne

Wprowadzenie przestrzeni typu open space zrewolucjonizowało biura. Dzięki temu dużo łatwiej pomieścić dziesiątki, a nawet setki białych kołnierzyków w jednym biurowcu. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, a pracownicy mają mu sporo do zarzucenia. Ścianki akustyczne ze szkła pozwalają minimalizować przynajmniej jedną ze słabości tego rozwiązania.

Największe wady open space

Open space to duża oszczędność dla firm zatrudniających dużą ilość pracowników i wynajmujących biura w dobrych lokalizacjach. Brak osobnych biur przynajmniej dla większości szeregowych pracowników to bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni. Jednak nie zawsze jest to z korzyścią dla pracowników.

Zwolennicy takiego rozwiązania sugerują, że pracownicy zyskują na otwartej przestrzeni chociażby lepszym przepływem informacji. Jednak nie da się zaprzeczyć istotnym wadom tak zorganizowanej przestrzeni. Szum i hałas często wpływają negatywnie na wydajność pracy, pracownicy cierpią też z powodu nadmiaru bodźców czy braku prywatności.

Jak walczyć z hałasem w open space?

Z nadmiarem hałasu w otwartych przestrzeniach biurowych można walczyć na różne sposoby, można wprowadzić kulturę cichej pracy i ograniczania rozmów na takich przestrzeniach. Można zalecać odbieranie telefonów i rozmowy w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Można nawet zakupić pracownikom specjalne słuchawki.

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie ścianek akustycznych ze szkła lub innego materiału. Przedzielając przestrzeń wielkiego open space takimi ściankami zyskuje się nie tylko większe wytłumienie, ale przy okazji można podarować pracownikom nieco więcej prywatności.

Co dają ścianki akustyczne?

Ścianki akustyczne ze szkła to nie tylko niższy poziom hałasu, czyli lepsza wydajność pracy. To także więcej prywatności. We właściwie podzielonych takimi ściankami przestrzeniach dobrze będzie się pracowało nawet takim osobom, które są bardzo wrażliwe na nadmiar bodźców.

Do tego zastosowanie ścianek akustycznych ze szkła nie ogranicza dopływu naturalnego światła, pozwala też utrzymać wrażenie przestronnych pomieszczeń. Tego typu ścianki sprawdzają się równie dobrze do wydzielania pomieszczeń typu salki konferencyjne, co do oddzielenia przestrzeni do pracy dla poszczególnych zespołów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here