Podatki VAT to nasz obowiązek

0
1457

Na pewno chociaż raz w życiu zastanawialiście się, co to podatek VAT. Jak się nie zastanawiać, jeśli podatek VAT jest wszędzie, a konkretnie nakładany na każdy produkt, który jest sprzedawany.

Podatek VAT obowiązuje i towary, i usługi. Jest doliczany do wartości netto przy każdej możliwej okazji. Czyli o wartości opodatkowanej musimy już mówić cena brutto. Do tej ceny zaliczamy już podatek VAT. Podatki muszą płacić wszyscy podatnicy. Obowiązek podatkowy VAT został nałożony na wszystkie towary, jakie są w obrocie. Państwa w Unii Europejskiej mają nałożone minimum podatkowe, które wynosi piętnaście procent.

W Polsce od dwa tysiące jedenastego roku jest przyjęte dwadzieścia trzy procent. W naszym kraju ten podatek jest zróżnicowany przy niektórych wyjątkach. Produkty takie jak książki, czasopisma, a zwłaszcza żywnościowe są obniżone do pięciu procent. Rolnicy ryczałtowi również mają inną stawkę podatku VAT. Zdarza się, że w dwóch przypadkach stawka VAT wynosi zero procent. Są to wypadki, w których towar jest eksportowany, albo jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Kwotę podatku VAT można samemu indywidualnie obliczyć od kwoty brutto danej usługi. Czemu każdy podatnik ma obowiązek podatkowy VAT? Ponieważ to z niego pieniądze trafiają do skarbu Państwa i są dzięki niemu realizowane zadania publiczne. Czyli w skrócie musimy płacić podatki, aby rozwijać swoje własne Państwo. Najczęściej podatki inwestuje się w rozwój miast i ich rozbudowę. Państwo inwestuje też w wojsko, policję i służby zdrowia. Podatki są dzielone na dwie grupy, pośrednią i bezpośrednią. Sprytnie wymyślone, bo bezpośrednie, które opłaca właściciel towaru, a pośrednie opłaca konsument od zakupionego towaru.

Jakby spojrzeć na to z innej strony, to obowiązek podatkowy VAT mamy tylko dla tego, żeby te pieniądze były w obrocie. Musimy płacić, żeby ktoś inny zarabiał, w tym wypadku służby państwowe. Duża część podatków idzie na Narodowy Fundusz Zdrowia i świadczenia dla biedniejszych rodzin. W końcu te pieniądze nie biorą się z nieba. Swoją drogą, wszystko w koło nowego co powstaje podoba nam się… ale na to trzeba pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here