Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym momentem podczas rekrutacji zarówno dla kandydata ubiegającego się o angaż, jak i pracodawcy, który chce pozyskać kompetentnego pracownika. Dlatego tak ważne jest, by się do niej odpowiednio przygotować. Pozwoli to zredukować stres i wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnym szefie.
Rozmowę kwalifikacyjną często porównuje się do spotkania biznesowego dwóch sprzedawców, podczas którego jeden sprzedaje „siebie”, a drugi kupuje „produkt”. Na taki wywiad składa się: identyfikacja potrzeb pracodawcy, prezentacja własnej kandydatury, poznanie oferty firmy i docelowo zawarcie umowy. Należy pamiętać, że coraz częściej jej elementem jest test sprawdzający umiejętności kandydata, na przykład w zakresie korzystania z programów graficznych czy arkuszy kalkulacyjnych. Aby zostać zaproszonym na rozmowę, trzeba przejść pierwszy etap naboru jakim jest weryfikacja przez rekrutera dokumentów aplikacyjnych. Zawsze aktualne oferty pracy w Jaworznie i innych miastach są dostępne w popularnym portalu pracy.
Identyfikacja potrzeb
Określenie potrzeb pracodawcy jest najważniejsze, gdyż kandydat do pracy musi spełniać określone wymagania. Dlatego powinniśmy się przygotować na każdy scenariusz prowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo ważne jest zdobycie jak największej ilości informacji o firmie. Warto zatem zapoznać się ze stroną internetową, jeśli przedsiębiorstwo taką posiada. Cennym źródłem informacji o firmie z pewnością są znajomi, osoby obecnie w niej pracujące. Wiedza ta pozwoli na przygotowanie rozwiązań dotyczących na przykład usprawnienia pewnych procesów czy poprawy wydajności produkcyjnej.
Warto skorzystać z zasobów Internetu. Strony www dedykowane pracy zawierają wiele cennych porad i wskazówek dotyczących rozmów kwalifikacyjnych. Więcej na ten temat możemy także przeczytać w artykule „O co pytać kandydata w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – 5 ważnych wskazówek”
Prezentacja swoich atutów
Przygotowywanie do rozmowy to przede wszystkim odpowiedni wygląd i zachowanie podczas wywiadu. W zależności od stanowiska, na jakie się aplikuje, należy dobrać odpowiedni strój. Zazwyczaj jest to styl biznesowy, ale przedstawiciele niektórych branż (na przykład grafika komputerowa, gry komputerowe czy reklama) dopuszczają luźniejszą stylizację. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, by wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie. Możesz o tym przeczytać w polecanym artykule opublikowanym w serwisie „beskidzka24.pl”. Właściwe wysławianie się, opanowanie i spokój, umiejętność prezentacji swojej osoby – to wszystko składa się na to, jak odbierze nas osoba rekrutująca. Rozmowie kwalifikacyjnej zawsze towarzyszy stres, starajmy się jednak go opanować.
Pamiętajmy, że podczas spotkania padnie wiele pytań, z których wiele może nie być bezpośrednio związanych ze stanowiskiem pracy. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie pytania najczęściej są zadawane kandydatom i jak właściwie na nie odpowiadać. Porady na ten temat znajdują się w Internecie, ale warto skonsultować się także z osobami, które już spotkały się z tym samym pracodawcą.
Podsumowanie
Faktem jest, że żeby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się powodzeniem, trzeba się do niej dobrze przygotować. I nie jest to niemożliwe. Ważna będzie posiadana wiedza na temat pracodawcy oraz branży, w ramach której działa. Należy umieć wskazać swoje słabe oraz mocne strony. Spotkanie takie stwarza możliwość wykazania się posiadanymi umiejętnościami, pochwalenia się zdobytym doświadczeniem zawodowym. Bezpośredni kontakt z rekruterem jest okazją do przekonania go, że jest się najlepszym kandydatem na pracownika. Nawet jeśli nie zaowocuje podpisaniem umowy o pracę, będzie doświadczeniem, z którego należy wyciągnąć wnioski i poprawić błędy. Wtedy następna nie będzie już tak stresująca i z pewnością przyniesie angaż.