Jak powstrzymać krwotok z nosa?

Krwotoki z nosa pojawiają się u dzieci i dorosłych. Widok ten nie należy do najprzyjemniejszych. Krew może wypływać z nosa z wielu powodów. Przede wszystkim głównymi przyczynami krwotoków z nosa są uszkodzenia jego wewnętrznej warstwy bądź zakażenia błony śluzowej. Krwawienie może być również wywołane przez suchość w nosie bądź wysoki poziom zimna. Kolejną przyczyną jest zbyt silne wydmuchiwanie wydzieliny w postaci kataru. Skutkiem tego zjawiska jest uszkadzanie naczyń włosowatych. Jak zatamować krwotok z nosa? Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek.

Jeśli z Twojego nosa zaczyna wydostawać się krew, dołóż wszelkich starań, aby zachować spokój. Dzięki temu obniżysz ciśnienie krwi, co sprawi, że mniejsza jej ilość wypłynie na zewnątrz. Następnie weź parę głębokich wdechów, przy pomocy ust. Pozwoli to dostarczyć do organizmu znacznie większą ilość tlenu niż zwykle, co dodatkowo pozwoli Ci się zrelaksować. Unikaj odchylenia głowy do tyłu. W ten sposób można tylko zachłysnąć się wyciekającą krwią. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie pozostanie w pozycji pionowej, przy utrzymaniu głowy w tym samym poziomie. Zaleca się także zaciskać nozdrza palcami. Dodatkowo możesz użyć gazy bądź bawełnianego tamponu, co pozwoli ograniczyć wydzielanie się krwi na zewnątrz. Wszystko powinno zająć Ci kilka minut.

Aby wyleczyć nagminne krwotoki z nosa, zaleca się rozpuścić szczyptę soli w połowie szklanki wody. Następnie wystarczy przelać mieszankę do butelki z atomizerem. Jeśli od tego momentu pojawi się krwotok, wystarczy, że użyjesz przygotowanego roztworu. W celu zatamowania krwotoku wykorzystuje się również namoczenie wcześniej wspomnianych tamponów w occie jabłkowym, a następnie umiejscowić je w nosie. Dzięki tym sposobom zatamowanie krwotoku z nosa zajmie zaledwie parę minut.

Doskonale sprawdza się również okład z lodu. Należy on do bardzo skutecznych narzędzi do tamowania krwotoku. Wystarczy, że owiniesz dwie kostki lodu w niewielką ściereczkę, a następnie otrzesz nimi cały nos. Wówczas krwawienie powinno ulegać zmniejszeniu już po minucie. Po wszystkim oczyść nos, wydmuchując jego zawartość, w celu pozbycia się z niego wszelkich zakrzepów krwi, które w przypadku ich pozostawienia blokowałyby swobodne oddychanie.

Gdy śluzówka w Twoim nosie jest wysuszona, głównie przez suche i zimne powietrze, warto ją nawilżyć. Jak tego dokonać? W tym celu udaj się do apteki, a następnie kup nawilżający sprej do nosa. Możesz też zaopatrzyć mieszkanie w nawilżacz powietrza. Ostatnio stają się one coraz popularniejsze wśród wyposażenia polskich domów.

Kiedy masz katar bądź gorączkę i wiesz, że krwotoki z nosa są Twoim częstym towarzyszem, pamiętaj jednak, aby unikać połykania aspiryny. Dlaczego? Aspiryna należy do leków, które powodują rozrzedzanie krwi. Może to spowodować krwawienie, zwłaszcza wtedy, gdy będziesz wydmuchiwać wydzielinę z nosa bądź kichać.

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli podane sposoby nie pomogą, a krwawienie będzie w dalszym ciągu utrzymywać się przez więcej niż 10 minut, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here