Jak napisać podanie?

Podanie jest często składanym rodzajem dokumentu, w którym autor zwraca się z jakąś prośbą do np. instytucji, osoby itp. Przykładem jest tu np. chęć bycia przyjętym do szkoły czy pracy lub otrzymania pożyczki lub urlopu. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak napisac podanie, ponieważ informacja ta z całą pewnością przyda nam się w życiu niejednokrotnie. Na początek trzeba wspomnieć, że tego rodzaju wniosek jest dość ważnym, urzędowym dokumentem, dlatego nie można tworzyć go byle jak i w całkowicie dowolny sposób. Istnieje kilka odgórnie ustalonych zasad mówiących o tym, jak napisac podanie.

Przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni papier – chodzi tu o arkusz w formacie A4. Całość można stworzyć odręcznie lub na komputerze. Najważniejszą sprawą jest to, aby pamiętać o odpowiednim układzie całego dokumentu. Każdy element ma tu swoje określone miejsce i tego należy się trzymać. Jak napisac podanie? Zaczynamy od góry. W jej prawym rogu umieszczamy dokładną datę i miejsce złożenia dokumentu (chodzi o nazwę miejscowości). Po przeciwnej stronie powinny znaleźć się nasze dane osobowe i kontaktowe. Zaliczamy do nich imię, nazwisko, a także adres i telefon.
Następnie nieco niżej, z prawej strony (bezpośrednio pod datą) umieszczamy informacje o adresacie. Może to być np. nazwa szkoły, jakiejś placówki urzędowej, spółdzielni mieszkaniowej lub nazwisko konkretnej osoby (np. szefa, rektora, dyrektora instytucji czy firmy itp.).
W centralnej części tytułujemy dokument wielkimi literami – możemy w tym celu użyć określeń „PODANIE” albo „WNIOSEK”. Poniżej przechodzimy już do głównej treści. Jeśli zastanawiamy się, jak napisac podanie, warto pamiętać, że język wypowiedzi powinien być bardzo klarowny, zwięzły, neutralny i stonowany. Nie można używać żadnych nacechowanych emocjonalnie zdań, zbyt wyszukanych, bezpośrednich, nonszalanckich czy niekulturalnych sformułowań, niewskazane jest również rozwlekanie swoich próśb. Wystarczy kilka lub kilkanaście zdań, w których objaśnimy w zrozumiały sposób, czego i z jakiego powodu oczekujemy od adresata. Całość powinna wyglądać rzeczowo i profesjonalnie. Najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie wypowiedzi od wyrażeń typu: „Proszę o…”, czy „Zwracam się z prośbą…”. Wszystko to zakończyć można sformułowaniem „Z wyrazami szacunku”, które umieszczamy pod główną treścią.
Gdy najważniejsza część podania jest już zamieszczona, trzeba się pod nią podpisać. Bez tego elementu wniosek traci jakąkolwiek ważność. Podpis musi być złożony odręcznie i w czytelny sposób.

Do podania możemy oczywiście dołączyć coś jeszcze, np. swoje CV, portfolio, zdjęcia, dodatkowe dokumenty itp. Wówczas trzeba dopisać wyraz „Załączniki” i wymienić je pod spodem w punktach. Podanie jest już gotowe. Teraz wystarczy dostarczyć je do właściwej osoby lub placówki – stawiając się osobiście lub wysyłając pocztą (zarówno jako tradycyjna przesyłka polecona, jak i elektroniczny list, czyli e-mail). Jeśli mamy kłopot z tym, jak napisac podanie, warto poszukać w sieci wzorów takich dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here