Gorączka u dziecka pojawia się zazwyczaj nagle i najczęściej niestety szybko rośnie. O wysokiej temperaturze mówimy wtedy, gdy ciepłota ciała przekracza 38,5 stopni. Dlatego, gdy zauważymy ten objaw, konieczne jest obniżenie gorączki. W takich przypadkach ważna jest szybka reakcja, ponieważ wysoka gorączka u najmłodszych może być bardzo niebezpieczna.
Niektóre mamy panikują już przy temperaturze pomiędzy 37 a 38 stopni. Oczywiście jest to stan podgorączkowy, który wymaga obserwacji, ale takiej temperatury nie należy zbijać. Jednak, gdy przekracza ona 38,5 stopni, bezwzględnie wymagane jest podanie leków przeciwgorączkowych i intensywne obniżanie gorączki. Pilnej pomocy lekarskiej wymaga dziecko z gorączką przekraczającą 40 stopni.
Jak właściwie zmierzyć temperaturę u dziecka?
Jest kilka sposobów mierzenia temperatury u dziecka:
– w jamie ustnej – mierzy się ją pół godziny po posiłku i piciu napojów; u małych dzieci można wykorzystać termometr w smoczku;
– w uchu – można mierzyć od 6. miesiąca życia; specjalne termometry douszne już po sekundzie pokazują bardzo dokładny wynik;
– w odbycie – to najwygodniejsza metoda mierzenia temperatury u niemowląt do trzeciego miesiąca życia;
– pod pachą – pomiar jest często niedokładny, najlepiej stosować go powyżej drugiego roku życia;
– na czole – pomiar jest orientacyjny, niezbyt dokładny.
Podczas pomiaru ciepłoty ciała u dzieci obowiązuje ogólna zasada, że najbliższa prawdy jest najwyższa zmierzona temperatura.
Przyczyny gorączki u dzieci
Przyczyn gorączki u dzieci może być wiele, są to:
– tzw. trzydniówka,
– zapalenie ucha,
– infekcje jelitowo-żołądkowe,
– ząbkowanie,
– po szczepieniu,
– przeziębienie,
– zapalenie migdałków,
– zapalenie pęcherza moczowego,
– choroby zakaźne wieku dziecięcego,
– zakażenie bakteryjne.
Kiedy udać się do lekarza?
Kiedy mamy gorączkującego noworodka lub niemowlę, nie należy się zastanawiać, tylko natychmiast skonsultować się z lekarzem. Nieco starsze dzieci również powinien zbadać lekarz, zwłaszcza wtedy, gdy gorączce towarzyszą inne objawy, takie jak:
– całkowita odmowa jedzenia i picia,
– kaszel,
– duszności,
– wymioty lub ostra biegunka,
– znaczne pobudzenie lub apatia,
– silne bóle głowy,
– zaburzenia świadomości.
Jeżeli natomiast u starszego dziecka wystąpi sama gorączka z katarem, która trwa do trzech dni, rodzice mogą sami ją obniżać bez konieczności wizyty u lekarza.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
Lekarze uważają, ze gorączkę u dziecka należy zacząć obniżać, gdy przekroczy 38,5 stopni, po to by nie doszło do drgawek gorączkowych. Gdy chodzi o leki przeciwgorączkowe, dzieciom podaje się syropy i czopki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Stosując je, należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
Są jednak również sprawdzone, domowe sposoby na obniżenie gorączki u dziecka. Najskuteczniejsze są chłodne (ale nie zimne) okłady na czoło lub nogi. Dobre efekty przynosi także zanurzenie dziecka w wodzie, której temperatura jest niższa o 2 stopnie od temperatury jego ciała. Nie należy dziecka przegrzewać i trzeba podawać mu lekko ciepłe płyny do picia, najlepiej herbatki z lipy, malin czy bzu.