Wraz ze wzrostem produkcji różnych dóbr prężnie rozwija się rynek opakowań foliowych. Takie opakowania wytwarzane są z kilku odmiennych rodzajów folii, co wpływa na ich ostateczne właściwości. W tym artykule przyjrzymy się trzem popularnym typom folii opakowaniowej, jakimi są folie PET, PP oraz PCW. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, która z nich sprawdza się w produkcji opakowań najlepiej.
Folie PET
Jest to ten sam rodzaj folii, z którego wytwarza się plastikowe butelki, torebki czy tacki. Bardzo często z folii PET powstają też opakowania do żywności. Tworzywo to jest bowiem bezpieczne w kontakcie z pożywieniem, a także odporne na ścieranie i słabe kwasy. Łatwo poddaje się obróbce, a dobierając rodzaj i technikę termoformowania, możemy uzyskać różną grubość folii. Ze względu na ich przezroczystość, folie PET zaczęły wypierać powoli opakowania szklane. Wartą zaznaczenia zaletą tej folii opakowaniowej jest możliwość poddania jej recyklingowi.
Folie PP
Folia PP, czyli folia polipropylenowa, przede wszystkim wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nadaje się więc świetnie do zabezpieczenia towarów podczas transportu. Przy tym wszystkim pozostaje bardzo lekka. Co więcej, ze względu na niską przepuszczalność wody, jest w stanie ochronić produkty spożywcze przed rozwojem pleśni. Folie PP nie ulegają też uszkodzeniu w wysokich i niskich temperaturach, dlatego zapakowaną w nie żywność można bez obaw przechowywać w lodówce.
Folie PCW
O PCW słyszał zapewne każdy z nas, jednak większość osób zna go pod nazwą PCV. Folie PCW możemy kupić jako miękkie, twarde lub półtwarde. Wszystkie są odporne mechanicznie oraz posiadają świetne właściwości termoizolacyjne. Nie straszne im kontakt z rozpuszczalnikami. Co ciekawe, taka folia odbija również hałas, powstają więc z niej nie tylko opakowania, ale także kotary przemysłowe. Jeśli zaś chodzi o sam rynek opakowań, folie PCW wykorzystuje się do pakowania żywności, ale też innych produktów, takich jak kosmetyki czy zabawki.
Folie PET, folie PP czy folie PCW – co wybrać?
Wszystkie z omówionych folii są używane do produkcji opakowań na szeroką skalę. Dzieje się tak ze względu na ich świetne właściwości. Ponieważ wszystkie wspomniane typy folii mogą mieć kontakt z żywnością, a także dają się formować na różne kształty. Ciężko więc przesądzić o wyższości jednego typu nad drugim. Najlepiej dobrać materiał do swoich potrzeb, a w razie konieczności skorzystać również z doradztwa producenta dobrej jakości folii opakowaniowych.