Ryby – bogactwo kwasów DHA
fot. Pixabay.com

Kwasy tłuszczowe Omega 3, zaliczane do grupy kwasów DHA, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecięcego organizmu. Wpływają korzystnie na procesy rozwojowe zachodzące w mózgu dziecka i pozwalają mu prawidłowo się rozwijać. Warto więc dbać o ich odpowiednią podaż od pierwszych dni życia noworodka, a później pilnować, aby było ich w diecie wystarczająco dużo.

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/kwas-dha-kwasy-omega-3-dla-dzieci/

Jakie właściwości mają kwasy DHA?

Kwasy DHA są naprawdę niezbędne do funkcjonowania każdego organizmu, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Siatkówka naszego oka składa się w znacznej mierze właśnie z kwasów DHA. Ich niedobór będzie więc skutkował poważnymi problemami ze wzrokiem. Jeśli natomiast dostarczamy ich organizmowi w prawidłowych ilościach i nie dopuszczamy do niedoborów możemy być pewni tego, że nie grożą nam takie choroby jak zwyrodnienie plamki żółtej, a tym samym ślepota i trwałe uszkodzenie wzroku. Ta informacja jest również istotna dla osób starszych. Jeśli zauważają u siebie pierwsze problemy ze wzrokiem, warto uzupełnić dietę o kwasy DHA. Znacznie spowolnią one proces pogarszania wzroku.

Ponadto kwasy DHA wpływają na podniesienie wrażliwości komórek na działanie insuliny, co jest szczególnie istotne dla osób, które zmagają się z insulinoopornością i cukrzycą, redukują stany zapalne w organizmie, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca. Naukowcy udowodnili również, że u osób starszych spożywanie produktów bogatych w DHA powoduje spowolnienie procesów starzenia się mózgu i problemów z pamięcią. W ten sposób mogą one również minimalizować ryzyko choroby Alzheimera.

Wpływ kwasów DHA na rozwój dziecka od poczęcia

Kwasy Omega-3 są również kluczowe dla rozwoju dziecka. W zasadzie dzieje się tak od jego poczęcia, a nawet jeszcze wcześniej. Kobietom planującym ciążę i będącym w ciązy zaleca się suplementowanie kwasów DHA. Według badań mają one wpływ na rozwój inteligencji, lepsze umiejętności społeczne i komunikacyjne, mniej problemów w zachowaniu, a także na ochronę przed ADHD, porażeniem mózgowym czy autyzmem. Dlatego też przyszła mama powinna dbać o siebie i starać się nie doprowadzać do niedoborów DHA w swoim organizmie, który jest lub w przyszłości będzie pierwszym domem dla jej dziecka. Po jego narodzeniu, jeśli karmi piersią, również powinna mieć to na uwadze. Jeśli natomiast dziecko karmione jest mieszanką, warto wybierać taką, która jest dodatkowo wzbogacona kwasami DHA.

Zobacz też: http://www.lolipop.pl/dlaczego-warto-jesc-prazone-migdaly/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here