Czy wiesz, że badanie usg jest jednym z najczęściej wykonywanych w ramach profilaktyki, diagnostyki oraz kontroli leczenia rozmaitych schorzeń? Wszystko dlatego, że jako jedno z nielicznych pozwala dosłownie zajrzeć do wnętrza człowieka i ocenić stan różnych narządów. Dowiedz się, czy nowoczesne badanie USG jest w pełni bezpieczne i czy nie ma żadnych przeciwwskazań, co do jego wykonywania.
Po co wykonuje się USG?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić stan, ewentualne zmiany poszczególnych narządów w ciele człowieka. Tak naprawdę badaniu może być poddany każdy organ. USG jest w stanie uchwycić nawet minimalne, kilkumilimetrowe zmiany. Co ważne, wyniki tego badania są natychmiastowe, znane już w trakcie jego realizacji.
Jak przebiega badanie USG?
Badanie jest bezbolesne, w pełni bezpieczne, z powodzeniem można je wykonywać wielokrotnie. Bardzo często służy nie tylko w celach diagnostycznych, ale także kontrolnych już w trakcie przebiegu leczenia.
Samo badanie polega na przykładaniu specjalnej głowicy ultrasonograficznej, która przekazuje obraz badanego narządu prosto na monitor, dzięki któremu możliwy jest odczyt obrazu. Każdy sprzęt ultrasonograficzny w ten sam sposób wykonuje USG. Warszawa może pochwalić się jednak placówkami, w których wykorzystywane są urządzenia najnowszej generacji, o wiele bardziej szczegółowe od tych standardowych.
Komu można wykonać USG?
Ponieważ USG jest w pełni bezpieczne, można je wykonywać bez względu na stan zdrowia. Nie ważna jest również płeć pacjenta ani wiek. Okazuje się, że badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne nawet dla noworodków i można je powtarzać wielokrotnie, również w małych ostępach czasu.
Pamiętajmy, że badanie usg jest pierwszym, jakie zleca się przy podejrzeniach występowania stanów zapalnych czy dysfunkcji narządów, takich jak żołądek, układ moczowy, wątroba, nerki. Standardowo wykonuje się je również przy podejrzeniu choroby nowotworowej – usg jest w stanie wykryć nawet minimalnych rozmiarów guzek.