Kiedyś największym i najpewniejszym poręczeniem prawdziwości danego pisma były podpis i pieczęć. Dzisiaj żyjemy w czasach elektronicznych. I część firm zabezpiecza umowy i dokumenty podpisywane on-line za pomocą skanów.
Jest to metoda wydajna, ale już w tym momencie przestarzała. I dlatego coraz bardziej popularny staje się podpis elektroniczny. Dzisiaj postaramy się jak najlepiej przybliżyć, czym on jest.
Zwięzła definicja elektronicznego podpisu
Elektroniczne podpisy są narzędziami stworzonymi, aby ułatwić potwierdzenie tożsamości w wypadku dokumentów składanych za pośrednictwem internetu. Coraz częściej zaczynają z niego korzystać urzędy. Oczywiście w tym momencie pojawia się pytanie, jak działa elektroniczna sygnatura.
Polskie urzędy, a konkretnie serwis EPUAP opiera się głównie na podpisach firmowanych przez banki. Za pośrednictwem instytucji, w której posiadamy konto, potwierdzamy, że my to my. Banki i tak odznaczają się wysokim stopniem zabezpieczeń. Przed rozpoczęciem współpracy z daną osobą przeprowadzają gruntowną weryfikację jej tożsamości.
Istnieje jednak także szereg metody wymagających korzystania ze specjalnego urządzenia.
Podpisy elektroniczne z wykorzystaniem tokenów
Podpisy składane za pośrednictwem banków są coraz bardziej powszechne i co ważniejsze darmowe. Na rynku istnieje jednak szereg narzędzi, które umożliwiają zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów przesyłanych on-line.
Podpisy kwalifikowane wykupuje się u określonych organizacji. Wymienić tutaj można chociażby system Szafir wydawany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Inny przykład to Sigillum obsługiwany przez Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Podpis kwalifikowany różni się od zwykłego elektronicznego kilkoma podstawowymi kwestiami. Przede wszystkim za korzystanie z niego musimy wnieść opłatę. Po drugie będziemy mogli poczuć się jak bohaterowie filmów szpiegowskich – otrzymamy swoje własne urządzenie szyfrujące. W jednych wypadkach będzie ono przypominało czytnik kart. W innych może wyglądać jak całkiem zwyczajny pendrive. Składając podpis, będziemy musieli wysłać kod potwierdzający naszą tożsamość.