Wszystko o pandemii koronawirusa

Od momentu pojawienia się w Polsce koronawirusa wzbudza on wiele emocji. Choroba zakaźna COVID-19, którą wywołuje przetoczyła się przez wszystkie kontynenty, docierając także do Polski. Spowodowała ogólnoświatową panikę, zebrała olbrzymie śmiertelne żniwo i nadal wywołuje lęk.

Gdzie zaczęła się pandemia koronawirusa?

Pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan rozpoznano po raz pierwszy niespotykaną dotąd ostrą chorobę układu oddechowego. Została określona jako COVID-19, a wirus który ją przenosi nazwano koronawirusem (jego budowa przypomina koronę). Ta zakaźna choroba bardzo szybko rozprzestrzeniła się praktycznie po całym świecie.

Jak można się zarazić?

Pandemia koronawirusa szybko się rozprzestrzenia. Wirus przenoszony jest przez zakażone osoby drogą kropelkową. Osiada na ubraniach, skórze, a także przedmiotach. Przez pewien czasu unosi się również w powietrzu.

Jakie są objawy koronawirusa?

Większość zakażonych osób łagodnie przechodzi chorobę. Niektóre w ogóle nie wykazują żadnych symptomów, a u innych koronawirus może się uaktywnić w przeciągu 5-6 dni, jak też 4 tygodni. Charakterystyczne objawy to: gorączka, męczący kaszel i duszności. Mogą też pojawiać się bóle mięśni, głowy, gardła, a także biegunka, nudności, utrata węchu i smaku. Cięższy stan objawia się bólem i uciskiem w klatce piersiowej, a nawet utratą mowy. Może dojść do zapalenia płuc, niewydolności wielonarządowej, czy też wstrząsu septycznego.

Ile trwa leczenie koronawirusa?

Łagodny przebieg choroby może trwać do dwóch tygodni. Objawy przypominające grypę, czy przeziębienie czasami zanikają nawet po kilku dniach. Dłuższe leczenie do 6 tygodni może być konieczne, gdy infekcja obejmie płuca. W najtrudniejszych przypadkach ten okres jeszcze się wydłuża, a niekiedy kończy śmiercią pacjenta.

Jak chronić się przez zakażeniem?

Ważną kwestią jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Należy unikać skupisk ludzkich, a w punktach handlowych wskazane jest, aby trzymać bezpieczną odległość ok. dwóch metrów od innych osób. Pamiętajmy też o zakrywaniu ust oraz nosa. Istotne jest, żeby w miarę możliwości dezynfekować specjalnymi środkami ręce, przedmioty, których każdy może dotknąć (klamki, poręcze) oraz pomieszczenia np. w pracy. Warto także dbać o poszerzanie swojej wiedzy na temat koronawirusa. Wiele informacji, porad oraz wypowiedzi ekspertów dotyczących drowia znajdziesz na platformie Adamed.expert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here