Tkaniny bawełniane

Rynek tekstyliów jest bardzo obszerny – wyróżniamy zarówno materiały naturalne, jak i sztuczne. Wśród tych pierwszych najpopularniejsze są tkaniny bawełniane. Każdy sklep z tkaninami oferuje szeroki wybór bawełny na metry. Co ją wyróżnia, jakie ma zalety i jakie jest jej zastosowanie? Wyjaśniamy poniżej.

Tkaniny bawełniane – najważniejsze zalety

Lista zalet bawełny jest znacznie dłuższa niż w przypadku innych, głównie sztucznych, tkanin. Przede wszystkim należy do materiałów naturalnych i przyjaznych dla skóry, jest odporna m.in. na rozciąganie, rozrywanie i wysoką temperaturę. Wyróżnia ją duża higroskopijność, co oznacza, że skutecznie chłonie wodę. Zapewnia komfort cieplny, ale zarazem przepuszcza powietrze. Można też poddać ją bez obaw farbowaniu, poza tym tkaniny bawełniane są łatwe do utrzymania w czystości.

Bawełniane tkaniny na metry – zastosowanie

Wyjątkowo cenne właściwości bawełny są doceniane od tysiącleci. Zastosowanie bawełny jest bardzo szerokie. Bawełna jest wykorzystywana głównie w przemyślne odzieżowym i tekstylnym, ale również w medycynie czy produkcji filtrów do kawy. W produkcji tego materiału przodują między innymi Chiny, Indie, Turcja oraz Stany Zjednoczone. Najczęściej służy jednak do produkcji ubrań oraz tekstyliów – wiele zależy też od rodzaju tkanin bawełnianych, dlatego przyjrzyjmy się im bliżej.

Tkaniny bawełniane – rodzaje i zastosowanie

Wyróżniamy pięć rodzajów bawełny – kreton, woal, satynę, gabardynę oraz płótno przypominające len. Dobry sklep z tkaninami zapewni szeroki wybór tych produktów. Kreton wykorzystywany jest głównie do produkcji ubrań, na przykład topów, t-shirtów, bluzek, szortów, koszul czy sukienek, a także tekstyliów, m.in. pościeli czy poszewek na poduszki, ścierek kuchennych czy fartuchów. Do produkcji eleganckich kompletów pościeli wykorzystywana jest głównie satyna bawełniana. Satyna z kolei sprawdza się jako tkanina na firanki czy na bieliznę.

Bawełna a produkcja innych materiałów

Poza tym bawełnę stosuje się do produkowania różnych materiałów – jak batyst, atłas, aksamit, sztruks czy kreton. Jest bardzo wydajna, co sprawia, że ma szerokie zastosowanie. Z długich włókien produkuje się przędzę, dzianiny i tkaniny bawełniane, a z krótkich celulozę, papier i watę. Możliwych zastosowań bawełny jest znacznie więcej – można wykorzystać też olej z bawełny i jej nasiona. Przydatna jest zatem w różnych branżach, ale najpopularniejsze są jednak tkaniny bawełniane na metry i ich rola w przemyśle odzieżowym oraz tekstylnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here