Dobór kosmetyków do włosów i rytuałów pielęgnacyjnych warto oprzeć o dwa wskaźniki – porowatość włosów i równowagę PEH. W naszym artykule objaśniamy, co oznaczają te filary pielęgnacji i jak się do nich stosować, aby fryzura wyglądała pięknie i zdrowo. Sprawdź, jak nadać im spektakularny wygląd, a jednocześnie pozbyć się problemów.
Aby zadbać o włosy, nie wystarczy zakup wysokiej jakości kosmetyków. Znajomość potrzeb twoich włosów to pierwszy krok w stronę świadomej pielęgnacji, która pozwoli wydobyć z kosmyków wszystko, co najlepsze. Poznając stopień porowatości oraz stosując zasady równowagi PEH, możesz dopasować produkty i codzienne rytuały w taki sposób, by wydobyć skręt, zwiększyć objętość lub dociążyć włosy, a przy tym pozbyć się problemu puszenia, plątania oraz elektryzowania.
Równowaga PEH a świadoma pielęgnacja włosów
Dbanie o właściwą równowagę PEH to podstawa dobrze dobranej pielęgnacji. PEH to skrót od protein, emolientow i humektantów, czyli trzech typów substancji niezbędnych każdym włosom. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki nie jest stałe – może się różnić w zależności od pory roku, stopnia zniszczenia struktury włosa czy nawet środowiska, w którym przebywasz na co dzień. Wpływa na nie również porowatość włosów, o których opowiemy w kolejnych akapitach.
Jak rozpoznać, czego ci brakuje?
- Niedobór protein objawia się łamliwością, puchem, nadmiernym unoszeniem się włosów, a nadmiar – łatwym plątaniem i skrzypieniem przy ściśnięciu;
- Niedobór emolientów najczęściej wiąże się z matowością, unoszeniem się, elektryzowaniem i szorstkością, a nadmiar – z oklapnięciem, tłustym wyglądem i brakiem objętości.
- Niedobór humektantów objawia się suchością, brakiem blasku i elektryzowaniem, a nadmiar… często również suchością, szorstkością i nadmierną lekkością.
Chcesz zadbać o równowagę PEH? Do uniwersalnej odżywki, jak np. bezowa z Anwen, dobierz proteinową i emolientową, które będziesz stosować co jakiś czas.
Stopień porowatości a pielęgnacja włosów
Na samym początku świadomej pielęgnacji włosów, jeszcze przed przystąpieniem do doboru kosmetyków, warto również sprawdzić stopień porowatości swoich włosów.
Włosy niskoporowate — charakterystyka i dobór kosmetyków
Włosy niskoporowate są proste, miękkie w dotyku, grube i ciężkie. Łatwo się je rozczesuje. Ich struktura niełatwo ulega zniszczeniu, nawet przy częstej stylizacji prostownicą i suszarką. Mają tendencje do obciążenia. Takie włosy potrzebują przede wszystkim częstego oczyszczania. Lubią lekkie, nawilżające formuły kosmetyków, a nie sprzyja im nadmierna ilość emolientów, czyli substancji natłuszczających, ponieważ może je to obciążać, co wiąże się z utratą objętości.
Włosy średnioporowate — charakterystyka i dobór kosmetyków
Najczęściej lekko falowane, mają tendencje do kręcenia się i puszenia pod wpływem wilgoci. Takie włosy dość łatwo się plączą i puszą, zwłaszcza przy niewłaściwym doborze kosmetyków. W ich przypadku najlepiej spróbować balansować pomiędzy emolientami, humektantami (składnikami nawilżającymi) i proteinami, szukając złotego środka.
Włosy wysokoporowate — charakterystyka i dobór kosmetyków
W związku z otwartą strukturą łusek, włosy wysokoporowate łatwo tracą nawilżenie, przez co często bywają suche i łatwo się puszą. Najczęściej są kręcone, choć wysokoporowatości można również „nabawić się” poprzez intensywną koloryzację, prostowanie i suszenie gorącym powietrzem. Takie kosmyki potrzebują nie tylko dużej ilości nawilżenia, ale również natłuszczania emolientami. Te drugie gwarantują im ochronną otoczkę, zamykając składniki nawilżające w środku włosa. Emolienty podkreślają również skręt, a jednocześnie nabłyszczają często matowe włosy.
Artykuł sponsorowany.