skarpety wodoszczelne

Gdy zaczyna panować jesienno-zimowa aura a temperatura spada, większość z nas zakłada dodatkowe ubrania. Jednak nie wszyscy. Od wielu lat znajdują się i tacy, którzy w mroźne dni ubierają tylko strój kąpielowy, skarpety wodoszczelne i wskakują do wody.

Chodzi nam oczywiście o morsów. Wbrew pozorom, wskakiwanie do lodowatej wody nie jest szaleństwem, a jeśli się odpowiednio przygotujemy, może nawet wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Czego jednak potrzebujemy?

Czym dokładnie jest morsowanie?

W uproszczeniu, morsowanie to kąpiele w morzu, czy jeziorze, gdy panują temperatury około, czy też poniżej zera. Najlepiej ich zażywać, gdy temperatura wody jest wyższa niż powietrza (co jest gwarantowane gdy panuje mróz). Dla postronnych może wydawać się to ekstremalne, ale tak naprawdę morsowaniu może oddać się niemal każdy. Jedynym poważnym przeciwwskazaniem są choroby serca i układu krążenia.

Morsować należy jednak z rozwagą i odpowiednim przygotowaniem. Dlatego na pierwsze (i przyszłe) sesje warto znaleźć grupę doświadczonych morsów, którzy wspomogą swoim doświadczeniem. Takie grupy zazwyczaj zawiązują się w nadmorskich miejscowościach, jednak możemy je także spotkać nad niektórymi jeziorami i rzekami.

Co potrzebne by zacząć morsować?

Do morsowania niewiele potrzeba. Wystarczy strój kąpielowy, ręcznik i ciepłe ubrania na zmianę po wszystkim. Jednak przyda się również coś do ochrony naszej głowy, dłoni i stóp. Może to być czapka, rękawice neoprenowe i skarpety wodoszczelne. Zapobiegną zbyt szybkiej ucieczce ciepła z naszego ciała.

Skarpety wodoszczelne mają właśnie tą zaletę nad klapkami, że nie tylko nie poślizgniemy się w nich, ale dodatkowo ochronią nasze stopy przed wyziębieniem i niebezpiecznym dnem. Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to ta część ciała przez którą tracimy najwięcej ciepła i która jest najbardziej narażona na skaleczenia.

Jak wybrać skarpety wodoszczelne?

Kupując skarpety wodoszczelne nie ma co się za dużo zastanawiać – najważniejsze by były wygodne i ciepłe. Dodatkowym atutem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni dna, czy brzegu, jest wzmocniona podeszwa. Pozwoli ona dodatkowo ochronić nasze stopy.

Mimo że wraz z wzrostem popularności sportów wodnych, również skarpety wodoszczelne są dostępniejsze, to wciąż najlepsze oferty znajdziemy w internecie. W sklepach stacjonarnych oferta jest zazwyczaj ograniczona, a ceny zawyżone. Szeroki wybór i dobre oferty znajdziemy w GoKajak.com .

Będąc przygotowanym i zadbawszy uprzednio o odpowiednie towarzystwo, możemy wybrać się na morsowanie. Wystarczy odrobina odwagi, a z pewnością będzie to niezapomniane doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here