Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc do zadziałania konstrukcji, przy dużych obciążeniach, czyli tam gdzie nie radzą sobie napędy elektryczne i pneumatyczne, stosujemy siłowniki hydrauliczne. Stosowane między innymi w układach hydraulicznych dźwigów, maszyn budowlanych, podnośników, maszyn rolniczych, podnośników. Siłowniki hydrauliczne mogą być produkowane wg. dokumentacji powierzonej lub własnej.
Rodzaje siłowników
Ze względu na rodzaj pracy wyróżniamy te jednostronnego działania oraz dwustronnego działania. Te pierwsze są tłokowe lub nurnikowe, natomiast te drugie są tłokowe. Generalnie mogą mieć różną wielkość oraz różne medium, chociaż najczęściej jest to jednak olej. Konstrukcja bazuje jednak na podobnych komponentach więc jest bardzo podobna lub taka sama. Kolejny podział siłowników hydraulicznych to: z łożyskiem jednostronnym lub dwustronnym, silniki podwójne, obrotowe, wahadłowe, płaskie, teleskopowe, tandemowe. Rodzaj wybiera się w zależności od przeznaczenia, od zadania, które ma wykonywać. Jeśli chodzi o siłowniki hydrauliczne produkcja nie jest zbyt skomplikowana i zajmuje się tym wiele firm na rynku.
Budowa
Trzon takiego siłownika hydraulicznego stanowi tłok oraz nurnik i membrana. Na tym opiera się praca tego urządzenia. Tłok otoczony jest uszczelką, która chroni, aby olej lub inna ciecz się nie wydostała na zewnątrz. Olej służy do generowania energii. Do tłoka przytwierdzone jest także tłoczysko, które jest podłużnym elementem. Jego funkcją jest mocowanie siłownika do innego urządzenia. Inne, często stosowane elementy to: dławica, stopa oraz elementy prowadzące czy rozdzielacze hydrauliczne. Elementy te są zamknięte w cylindrycznej obudowie, koniecznie wykonanej z najlepszego rodzaju materiałów.
Zastosowanie
Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wyjątkowo duża siła. Przede wszystkim mają dużo zastosowań w przemyśle. Te jednostronnego działania wykorzystywane są w zamkach do drzwi. Te dwustronnego działania mają zastosowanie w wielu branżach takich jak: budownictwo, transport oraz w warsztatach samochodowych czy w fabrykach, halach przemysłowych, chłodniach, hutach. Aby prawidłowo dobrać siłownik hydrauliczny do urządzenia należy rozważyć kilka kwestii, między innymi: maksymalne ciśnienie robocze, rozmiar, skok siłownika, mocowanie. Nośnikiem energii jest zawsze ciecz, najczęściej olej. Jeśli chodzi o siłowniki hydrauliczne produkcja tego rodzaju urządzeń to zadanie wielu firm w kraju. Bez problemu znajdziemy producenta w swojej okolicy.
Wejdź na https://rotorprasy.pl/