Zawsze miałaś równe cykle miesiączkowe, miesiączka pojawiała się w terminie. Nie zmieniłaś ostatnio miejsca zamieszkania, nie wyjechałaś na wakacje, nie prowadzisz obecnie stresującego trybu życia, a miesiączka mimo to nadal się nie pojawia? Pierwsza myśl jaka przychodzi Ci do głowy, to że jesteś w ciąży!
Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?
Najprostszym sposobem, aby się o tym przekonać jest wykonanie domowego testu ciążowego. Można go kupić w każdej aptece. Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy oczekujesz dziecka. Bada on obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu. Jego skuteczność zależy od czułości danego testu. Rodzai i firm produkujących domowe testy ciążowe jest bardzo dużo, dlatego warto, przed zakupem zapytać się farmaceuty w aptece, o czułość konkretnego testu.
Badanie poziomu hormonu hCG w moczu, możemy wykonać również w laboratorium. Sposób ten pokaże nam nie tylko to, czy jesteśmy w ciąży, ale przedstawi nam również poziom stężenia hormonu w moczu.
Najbardziej wiarygodną metodą jest wykonanie badania krwi. Pozwala ono nieco wcześniej uzyskać odpowiedź o ewentualnej ciąży. Po badaniu uzyskujemy najdokładniejszy wynik, ponieważ test ten określa poziom hCG we krwi.
Stężenie hCG gwałtownie rośnie od momentu poczęcia, jednak największe wartości osiąga w 11-13 tygodniu ciąży.
Jak zrobić test ciążowy?
Na rynku jest wiele rodzai domowych testów ciążowych. Lecz każdy z nich opiera się na otrzymaniu wyniku z moczu.
Paskowy test ciążowy polega na zebraniu strumienia moczu do czystego i suchego pojemnika. Następnie należy umieścić wskazany pasek w płynie i po kilku minutach otrzymujemy wynik.
Jeśli na teście pojawią się dwie kreski, oznacza to wynik pozytywny, a więc jesteśmy w ciąży. Jeśli pojawi się jedna kreska, wynik jest negatywny.
Strumieniowy test ciążowy możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na umieszczeniu końcówki testu w pojemniku z moczem (podobnie jak podczas wykonania testu paskowego), drugą metodą jest umieszczenie końcówki pod strumień wydalanego moczu. Obie metody są równie skuteczne i prowadzą do uzyskania pozytywnego, lub negatywnego wyniku testu.
Ostatnim rodzajem testu, jest płytkowy test ciążowy. Wykonanie go jest najbardziej skomplikowane, ale również opiera się na wyniku uzyskanego z analizy moczu. Należy zebrać mocz do czystego, suchego pojemnika, następnie za pomocą specjalnej pipety, która jest w zestawie nanieść mocz do wskazanego miejsca na płytce testowej. Tak jak w przypadku poprzednich testów, wynik powinien ukazać się po kilku minutach.
Żaden test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności. Jeśli dany test wyszedł negatywnie, a miesiączka mimo to, w kolejnych dniach się nie pojawiła, należy powtórzyć badanie, ponieważ może się okazać, że zostało ono wykonane zbyt wcześnie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku spóźniającej się miesiączki, albo pozytywnego wyniku testu ciążowego, należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który potwierdzi ciążę, lub odnajdzie przyczynę nieregularności cykli miesiączkowych.