Rodzaje testów ciążowych.

Zawsze miałaś równe cykle miesiączkowe, miesiączka pojawiała się w terminie. Nie zmieniłaś ostatnio miejsca zamieszkania, nie wyjechałaś na wakacje, nie prowadzisz obecnie stresującego trybu życia, a miesiączka mimo to nadal się nie pojawia? Pierwsza myśl jaka przychodzi Ci do głowy, to że jesteś w ciąży!

Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?
Najprostszym sposobem, aby się o tym przekonać jest wykonanie domowego testu ciążowego. Można go kupić w każdej aptece. Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy oczekujesz dziecka. Bada on obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu. Jego skuteczność zależy od czułości danego testu. Rodzai i firm produkujących domowe testy ciążowe jest bardzo dużo, dlatego warto, przed zakupem zapytać się farmaceuty w aptece, o czułość konkretnego testu.
Badanie poziomu hormonu hCG w moczu, możemy wykonać również w laboratorium. Sposób ten pokaże nam nie tylko to, czy jesteśmy w ciąży, ale przedstawi nam również poziom stężenia hormonu w moczu.
Najbardziej wiarygodną metodą jest wykonanie badania krwi. Pozwala ono nieco wcześniej uzyskać odpowiedź o ewentualnej ciąży. Po badaniu uzyskujemy najdokładniejszy wynik, ponieważ test ten określa poziom hCG we krwi.
Stężenie hCG gwałtownie rośnie od momentu poczęcia, jednak największe wartości osiąga w 11-13 tygodniu ciąży.

Jak zrobić test ciążowy?
Na rynku jest wiele rodzai domowych testów ciążowych. Lecz każdy z nich opiera się na otrzymaniu wyniku z moczu.
Paskowy test ciążowy polega na zebraniu strumienia moczu do czystego i suchego pojemnika. Następnie należy umieścić wskazany pasek w płynie i po kilku minutach otrzymujemy wynik.
Jeśli na teście pojawią się dwie kreski, oznacza to wynik pozytywny, a więc jesteśmy w ciąży. Jeśli pojawi się jedna kreska, wynik jest negatywny.
Strumieniowy test ciążowy możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na umieszczeniu końcówki testu w pojemniku z moczem (podobnie jak podczas wykonania testu paskowego), drugą metodą jest umieszczenie końcówki pod strumień wydalanego moczu. Obie metody są równie skuteczne i prowadzą do uzyskania pozytywnego, lub negatywnego wyniku testu.
Ostatnim rodzajem testu, jest płytkowy test ciążowy. Wykonanie go jest najbardziej skomplikowane, ale również opiera się na wyniku uzyskanego z analizy moczu. Należy zebrać mocz do czystego, suchego pojemnika, następnie za pomocą specjalnej pipety, która jest w zestawie nanieść mocz do wskazanego miejsca na płytce testowej. Tak jak w przypadku poprzednich testów, wynik powinien ukazać się po kilku minutach.

Żaden test ciążowy nie daje stuprocentowej pewności. Jeśli dany test wyszedł negatywnie, a miesiączka mimo to, w kolejnych dniach się nie pojawiła, należy powtórzyć badanie, ponieważ może się okazać, że zostało ono wykonane zbyt wcześnie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku spóźniającej się miesiączki, albo pozytywnego wyniku testu ciążowego, należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który potwierdzi ciążę, lub odnajdzie przyczynę nieregularności cykli miesiączkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here