Śmierć bliskiej osoby to niełatwy temat. Organizacja pogrzebu związana z tym wydarzeniem jest dodatkowym, nie pomaga w przeżywaniu żałoby – szczególnie że pogrzeb musi zostać przeprowadzony w ciągu paru dni. Dlatego najlepiej być świadomym wszystkich formalności i etapów związanych z organizacją pogrzebu wyznaniowego, jak i świeckiego.
Pierwsze kroki, które należy podjąć po śmierci bliskiej osoby
Istnieją etapy związane z formalnościami pogrzebowymi, które są wspólne dla wszystkich rodzajów pogrzebów, gdyż wynikają one z obowiązującego w Polsce prawa. Część z nich musi załatwić rodzina, ale w niektórych pomoże wybrany dom pogrzebowy. Warszawa to miejsce, w którym jest wiele cmentarzy i zgonów, więc pracownicy funeralni mają już w tym duże doświadczenie.
Po pierwsze należy uzyskać od lekarza kartę zgonu — w szpitalu dostaniemy go od ręki, jednak w innym wypadku trzeba wezwać lekarza, aby mógł on oficjalnie stwierdzić zgon i przekazać bliskim kartę zgonu. Karta zgonu musi być przekazana do Urzędu Stanu Cywilnego, aby mógł on wystawić akt zgonu — jest to kolejny krok, który musimy wykonać w związku ze śmiercią bliskiej osoby.
Na zgłoszenie zgonu osoby zmarłej przewidziany jest czas do trzech dni. Jeśli jednak zgon nastąpił wskutek choroby zakaźnej, to należy zrobić to w ciągu 24 godzin od daty śmierci.
Organizacją pogrzebu w domu pogrzebowym
Aby udać się do domu pogrzebowego, nie potrzebujemy aktu zgonu — wystarczy mieć przy sobie kartę zgonu bliskiej osoby. Do organizacji pogrzebu najlepiej jest wybrać doświadczone domy pogrzebowe. Warszawa to duża metropolia, w których łatwo można znaleźć najróżniejsze zakłady pogrzebowe, ale należy zwrócić uwagę na ilość lat ich działania i opinie. Im bardziej doświadczony jest personel domu pogrzebowego, tym szybciej zorganizujemy pogrzeb i łatwiej będzie w załatwieniu formalności pogrzebowych.
Dom pogrzebowy na życzenie rodziny może skontaktować się z księdzem odprawiającym mszę. Jeśli jednak rodzina chciałaby, aby pogrzeb odbył się w wybranym przez nich kościele, a msza żałobna została odprawiona przez wybranego księdza, to musi się ona sama z nimi skontaktować.
Jakie czynności wykonuje dom pogrzebowy?
Wybrany zakład pogrzebowy załatwia naprawdę wiele rzeczy związanych z pogrzebem. W czasie pierwszego spotkania z pracownikiem pogrzebowym ustalane są najważniejsze rzeczy:
- wyznaczenie daty pogrzebu;
- wybór cmentarza;
- wybór trumny lub urny;
- wybór obrządku religijnego lub ustalenie szczegółów pogrzebu świeckiego.
Pracownicy zakładu mogą też pomóc w załatwieniu aktu zgonu lub zasiłku pogrzebowego. Dom pogrzebowy organizuje również transport zmarłego ze szpitala oraz na cmentarz. Na dodatkowe życzenie rodziny pracownicy funeralni mogą przygotować zmarłego do pochówku: umyć, uczesać, założyć odzież pogrzebową. Dom pogrzebowy zajmuje się również przygotowanie nekrologów i ich kolportażem oraz kontaktem z administracją cmentarza.
Jeśli przeprowadzony ma być pogrzeb świecki, to sprawa wygląda łatwiej. Domy pogrzebowe zazwyczaj współpracują z Mistrzami Ceremonii oraz posiadają własne sale kondolencyjne, w których może zostać zorganizowane ostatnie pożegnanie zmarłego. Warto też zainteresować się ofertą oprawy muzycznej pogrzebu.