Perły – symbol czystości i szczerości

0
3236

Perły to jedne z najbardziej znanych kamieni, które symbolizują takie wartości jak: szarość, uczciwość, niewinność, mądrość i czystość. Łączy się je z motywem kobiet i dzieci oraz kobiet w ciąży.

Historia pereł

O perłach powstało wiele legend, a część nich mówi, że powstały one jako łzy aniołów. Z czasem wierzenia te uległy zmianie i uważało się np. że perłopławy zawierające perły, zapładniane były przez tęczę, która trafiała aż na dno oceanu.

Od wieków perły uważane były za przedmioty magiczne i dlatego też przypisywano im różne właściwości, także lecznicze, o czym mówi medycyna niekonwencjonalna do dziś. W formie sproszkowanej używano ich od wieków na dolegliwości sercowo- naczyniowe, a perła rozpuszczona w soku cytrynowym i mleku stosowana była u osób, które cierpiały na zaburzenia psychiczne. Oprócz tego perły miały też charakter ozdobny i w takiej formie stosowano je od czasów antycznych.

Perły na… ból głowy

Jedno ze starożytnych wierzeń mówiło, że perły pomagają osobom, które cierpią na silne bóle głowy i migreny. Pomocne jest wówczas noszenie sznura pereł na szyi, w taki sposób by bezpośrednio przylegały one do skóry. Uważano, że pomaga to również przy alergii, a także w dolegliwościach żołądka, przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i infekcji płuc.

Do dziś medycyna niekonwencjonalna uważa, że perły wpływają pozytywnie na wzmacnianie nerwów i wspomagają zachowanie zdrowych gruczołów nadnerczy i śledzony. Stosują je osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka i problemami z jelitami.

Znaczenie pereł we współczesnym jubilerstwie

Obecnie uważa się, że noszenie pereł wpływa na odczuwanie pewnych wartości i nadaje blasku osobie, które je założyła. Perły uważane są za kamienie, które nadają pewności siebie i pozwalają na samoakceptację. Istnieje przekonanie, że powinny po nie sięgnąć zwłaszcza te osoby, które nie posiadają właściwego przekonania co do swojej wartości. Dotyczy to kobiet, chcących poczuć się wyjątkowo i pięknie a jednocześnie odnaleźć spokój wewnętrzny i harmonię.

Wskazuje się, że symboliczne znaczenie pereł wiąże się z działaniem ochronnym i podkreślaniem takich cech jak np. lojalność i honor. Są one pomocne podczas rozwijania się i pomagają docenić wartość jaką jest życie. Perły utożsamiane są z troską o życie i cieszenie się z niego na co dzień, także poprzez małe i krótkie chwile szczęścia, które spotykają ludzi. W przeszłości kobiety zakładały perły wierząc, że chronią je przed złym spojrzeniem. Uważano ponadto, że pomagają w w przewidywaniu przyszłości.

Działanie lecznicze pereł

Nie jest potwierdzone lecznicze działanie tych kamieni, ale w medycynie niekonwencjonalnej przyjęło się, że działają stymulująco na procesy wydalania i oczyszczania organizmu i wspomagają obniżenie się poziomu tzw. złego cholesterolu.

Perły zawierają duże ilości wapnia, co wzmacnia kości i zęby i, zgodnie z wierzeniami, ma też inne dobroczynne właściwości na zdrowie. Często mówi się, że perły pomagają w leczeniu chorób wątroby i wspomagają osoby zmagające się z anemią, co jednak nadal pozostaje w sferze wierzeń i nie ma badań, które by to potwierdzały. Istnieje też przypuszczenie co do picia wody perłowej, co ma symbolizować produkcję hormonów w ciele i osiąganie równowagi wedle cyklu Księżyca.

Rodzaje pereł

W dobrych sklepach z produktami do samodzielnego przygotowania biżuterii (takimi jak np. manzuko.com) można znaleźć szeroki wybór kamieni, w tym również pereł. Do ich popularnych rodzajów zalicza się: perły naturalne, perły słodkowodne, perły na naszyjniki itp. Niezależnie od tego czy chcemy na ich bazie przygotować piękny naszyjnik czy bransoletkę – zawsze ważne jest dbanie o zachowanie ich trwałości. W tym celu konieczna jest właściwa pielęgnacja, ponieważ jako materiał organiczny perły są mniej trwałe od innych kamieni szlachetnych. Dlatego nie powinno się używać detergentów do ich czyszczenia. Perły nie powinny być też przechowywane w miejscach narażonych na wilgoć

Co ciekawe, naturalne perły zachowują swój blask nawet na 150 lat i więcej. Dlatego z powodzeniem mogą bić biżuterią przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here