Mleko jest produktem żywnościowym dla człowieka, a jego najczęstsze zastosowanie ma mleko krowie. Jest to mieszanka wieloskładnikowe, która składa się z trzech podstawowych faz, które są zależne od siebie: emulsyjnej, koloidalnej, molekularnej. Mlekiem nazywane są również produkty o konsystencji przypominającej mleko zwierzęce takie jak mleko sojowe, ryżowe czy kokosowe. Wróćmy jednak do tego najpopularniejszego, czyli mleka, które spożywa praktycznie każdy z nas. Mleko wymieniany jest jako idealne źródło białka i wapnia, oraz jeden z kluczowych elementów diety dziecka, które stanowi podstawę wielu produktów przetworzonych, występujących jako serwatka lub mleko w proszku. Czy jest to jednak produkt, który jest zdrowy dla naszego organizmu? Czy nabiał jest szkodliwym krewny mleka? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/mleko-i-nabial-jesc-czy-unikac/
Czy mleko jest zbędnym składnikiem diety?
Mleko zawiera wapń, jednak może być on coraz gorzej przyswajalny dla naszego organizmu. Powodem tego jest poddawanie mleka licznym procesom przetwórczym, takich jak pasteryzacja w wysokiej temperaturze, która sprzyja przemianie bio przyswajalnego wapnia w wapń nieorganiczny, w minimalnym stopniu wykorzystywanym przez organizm. Co więcej spożywanie nabiału, czyli produktów zakwaszających organizm powoduje nadmierne wytrącanie się wapnia w drogach moczowych. W celu neutralizacji zakwaszania wapń uwalniany jest z depozytów kostnych, co negatywnie wpływa na nasze kości.
Czy istnieje alternatywa dla mleka?
Alternatywa dla mleka krowiego jest mleko kozie lub owcze, które może co prawda niektórych uczulać, jednak zdarza się to znacznie rzadziej. Lepszym wyborem jest wcześniej wspomniany już mleko roślinne – sojowe, kokosowe, przecinek, migdałowe, orzechowe czy konopne.
Dostępnych jest wiele produktów gotowych, ale można również przygotować się samemu w domu, otrzymując całkowicie zdrowy i nieprzetworzony produkt. W internecie znajduje się mnóstwo przepisów na domowe mleko roślinne.
Czy nabiał jest szkodliwym krewnym mleka?
Nabiał tak samo jak mleko może generować objawy alergii pokarmowej. Co więcej poddawany jest jeszcze większej ilości procesów przetwórczych i faszerowany dużą ilością dodatków do żywności. Wielu jogurtach przeważa cukier pod różnymi postaciami. Co więcej w skład jogurtów często wchodzą substancje zagęszczające typu E412 guma guar otrzymywana z drzewa Indyjskiego, E440, czyli pektyny produkowane z resztek jabłek i białych włókien cytrusowych oraz E343 – fosforany magnezu.
Zobacz też: http://www.lolipop.pl/sol-jakie-sa-jej-zrodla-i-rodzaje-w-diecie/