Jaki materac wybrać dla dziecka?

Materace są fundamentem dobrego samopoczucia. Każdy, kto choć raz w życiu wstał z łóżka „połamany” doskonale rozumie ten problem. Dobrze jest więc zadbać, aby nasza pociecha od najmłodszych lat spała na wygodnym materacu. Pozwoli to dziecku na spokojny sen, co jest priorytetową kwestią w prawidłowym rozwoju młodego człowieka. Jaki materac dla dziecka będzie najodpowiedniejszy? Decyzja będzie o wiele prostsza po przeczytaniu tego artykułu.

Jak twardy powinien być materac dla dziecka?
Przede wszystkim pamiętać należy, abyśmy nie kupowali używanych materaców. Dlaczego? Ponieważ ulegają one odkształceniu. Jeśli więc mamy zamiar kupna materaca, należy bezwzględnie wykluczyć kupno używanego, zwłaszcza wtedy, kiedy nasze dzieciątko jest jeszcze niemowlęciem. Warto jest mieć na względzie, że zbyt twardy bądź zbyt miękki materac dla małego dziecka będzie albo torturą, albo nie będzie podtrzymywać odpowiednio całego ciała. Najlepszym rozwiązaniem będzie materac o średnim stopniu twardości. Ważne jest, aby pozostał on elastyczny. Materac powinien dopasowywać się do kształtu ciała naszego dziecka, a jednocześnie nie odkształcać się na stałe. Może on delikatnie uginać się pod ciężarem ciała naszej pociechy, jednak nigdy nie może się on zapadać.

Materace dla dzieci a reakcje alergiczne
Materace dla dzieci powstają z wykorzystaniem surowców naturalnych. Przeważnie są nimi włókna kokosowe, trawy morskie bądź łuski gryczane. Eksperci twierdzą, że każdy z tych składników może uczulać. Dodatkowo wilgoć, która powstaje w materacach naturalnych, może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów. To z kolei może wywołać reakcje alergiczne skóry bądź niekorzystnie wpływać na drogi oddechowe. Na szczęście materace dla dzieci wykonywane są również z pianki. Zalecana jest ona alergikom. Dodatkowo do tworzenia materacy wykorzystuje się lateks. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na zniekształcenia oraz jest elastyczny.

Jaki rodzaj materaca wybrać dla dziecka?
To, jaki materac wybierzesz, jest kwestią indywidualną. Ważne, by posiadał on atesty PZH i Eko-tex. Gwarantują one pewność, że surowiec, z którego wykonany jest materac, z pewnością będzie bezpieczny. Dodatkowo możesz zakupić nakładkę ochronną na materac, która pozwoli uniknąć trwałego zabrudzenia materaca.

Ile kosztują materace?
Najbardziej podatnym na odkształcenia jest materac wykonany z pianki poliuretanowej. Po pewnym czasie na materacu będą tworzyć się wyżyny i niziny. Jego cena mieści się w zakresie od 30 do 80 zł. Mimo iż jest to materac wykonany z pianki, warto przemyśleć jego zakup w tej postaci. W przypadku materaca wykonanego z pianki termoelastycznej temperatura ciała dziecka będzie miała wpływ na dostosowanie jego sylwetki do powierzchni materaca. Jego cena mieści się między 300 a 350 zł. Godnym polecenia będzie również materac lateksowy, który wykonany jest z mleka kauczukowego. Wewnętrzna warstwa lateksu zawiera w sobie kanaliki, które umożliwiają oddychanie materaca. Dodatkowo materiał dopasowuje się do kształtu ciała, a jego cena mieści się w granicach 210 a 450 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here