Jak zostać youtuberem?

YouTube to międzynarodowa strona internetowa, która umożliwia wrzucanie swoich własnych filmików na rozmaity temat i oglądanie tego, co przygotowali inni twórcy. Serwis od około 2016 roku staje się sukcesywnie coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród młodych widzów. Szacuję się, że YouTube praktycznie wyparł już telewizję jeżeli chodzi o szeroko pojętę programy rozrywkowe – młodzi ludzie wolą oglądać osoby ze swojej grupy wiekowej w Internecie aniżeli dedykowane programy w rozmaitych stacjach. Jest to pokierowane głównie dzisiejszymi oczekiwaniami nastolatków i ich zainteresowaniami, które krążą wokół nowoczesnych technologii i globalizacji.

Tematyka filmów na YouTube jest jednak bardzo różna, ale bez względu na podejmowany temat przyjął się już nawet termin „youtuber” odnoszący się do grupy zawodowej. Jest to sposób na życie części bardziej rozpoznawalnych twórców. Ilość wyświetleń bowiem i subskrypcje generują bowiem zysk z reklam. YouTuberzy bardzo często obecnie współpracują z markami, czyli praktykują po prostu popularne z programów telewizyjnych lokowanie produktu. Nie jest to nic dziwnego, ani gorszące w tych czasach. YouTuberzy stają się obecnie liderami wśród nastolatków, wręcz ich idolami. Występują na rozmaitego rodzaju eventach w galeriach handlowych, organizują swoje własne spotkania fanowskie, a nawet wydają książki autobiograficzne.

YouTube obecnie działa w ten sposób, że najpierw osoba musi mieć pewien pomysł – coś na czym wybije się i zdobędzie popularność, która objawia się poprzez wysoką ilość wyświetleń i subskrybentów kanału. Jeżeli format się przyjmie i zyska aprobatę widzów dana osoba zaczyna czasami nagrywać rzeczy bardziej life-style’owe, a także dotyczące jej personalnego życia. Jeżeli dana osoba jest popularna, marki same przysyłają jej produkty do testów, aby pokazała je większemu gronu odbiorców. Dla takich osób przyjął się termin bycia influencerem.

Zanim jednak osiągnie się status internetowego celebryty trzeba zrobić coś merytorycznego i to jest odpowiedzieć na popularne wśród młodych widzów pytanie jak zostać youtuberem. Należy po prostu mieć pomysł. Dzisiaj istnieje mnóstwo kanałów, dlatego zadanie jest swego rodzaju utrudnieniem. Niegdyś często można było wybić się na streamowaniu gier komputerowych, ale dzisiaj jest już tyle tego rodzaju kanałów, że nikną one w tłumie. Coraz częściej YouTube pada łupem profesjonalistów, a filmy na nim tworzone są przy użyciu lepszego sprzętu aniżeli kanały telewizyjne. Programy tworzone są przez całe zespoły, analogicznie z tym co możemy zaobserwować we wiodących stacjach telewizyjnych. Rywalizacja z profesjami i wynalezienie czegoś, co jest inne i może przyciągnąć uwagę widzów jest dosyć trudne. Zdecydowanie łatwiejsze było to jeszcze 2 lata temu przed zalaniem całego YouTube’a falą nowych, kreatywnych twórców. Zasada jest jednak taka, że jeśli ktoś ma dobry pomysł i niebanalny format i zamysł na swoją twórczość, a także podchodzi do niej w poważny sposób, jest w stanie wybić się i dołączyć do grona youtuberów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here