Jak urządzić industrialne mieszkanie

Lubisz przestrzeń, męczą Cię małe, wąskie pomieszczenia, pełne różnych ciężkich mebli. Jak sprawić, żeby niewielkie mieszkanie stało się bardziej przestronne?

Nowoczesne style urządzania mieszkań

Od jakiegoś czasu w sposobie urządzania mieszkań dominuje minimalizm. Wiele osób aranżujących wnętrza wzoruje się na stylu skandynawskim lub industrialnym. Dzięki jasnym kolorom ścian, drewnianym elementom oraz funkcjonalnym i prostym meblom, ten naturalny styl optycznie powiększa każde wnętrze. Styl skandynawski czerpie swoją kolorystykę z natury, dlatego najczęściej występujące barwy na ścianach i meblach, to odcienie bieli, beżu i szarości. Meble i oświetlenie charakteryzuje się prostotą połączoną z funkcjonalnością. Bardzo popularny jest także styl industrialny, który charakteryzuje się ogromnymi przestrzeniami, wysokimi stropami oraz dużymi oknami bez firan. Wyjątkowość tego nowoczesnego stylu polega na tym, że zamiast stałych ścian działowych często stosowane są nośne ściany działowe. Ścianki szklane pozwalają oddzielić jedną strefę od drugiej, ale jednocześnie zapewniają dopływ naturalnego światła do każdej części pomieszczenia.

Zalety szklanych ścianek

Postawienie szklanej ścianki przede wszystkim nie wymaga znacznej ingerencji w konstrukcję budynku. Można też wybierać czy chcemy, żeby firma szklarska Binglass wykonała ściankę nieruchomą lub przesuwną. Zaletą zdecydowania się na tego typu rozwiązanie, oddzielające jedną strefę od drugiej jest to, że można spodziewać się szybkiego montażu, ewentualnie demontażu i przeniesienia w nowe miejsce. Ten pasujący do wnętrz urządzonych w dowolnym stylu sposób podziału różnego rodzaju przestrzeni ma tę zaletę, że można wybierać wśród różnego rodzaju szkła hartowanego, na przykład szkło lodowe, kolorowe albo ornamentowe. Innymi zaletami szklanych ścianek jest to, że oprócz tego, że wizualnie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie, to są one łatwe w czyszczeniu. Wystarczy parę minut, zwykła szmatka i środek do czyszczenia szyb, żeby ścianka wyglądała zawsze nienagannie i czysto. Szklana ścianka jest najlepszym sposobem, żeby z jednej strony oddzielić każdą przestrzeń albo przynajmniej jej część, a z drugiej strony żeby pomieszczenie było jasne i żeby do każdego zakątka mieszkania docierały upragnione promienie słoneczne. Najczęściej, większość osób lubi mieć wydzieloną sypialnię w taki sposób, żeby jak najmniej osób do niej wchodziło. Szklana ścianka ze szkła ornamentowego jest bardzo powszechnym rozwiązaniem, które oddziela strefę sypialnianą od reszty mieszkania. Szklane ścianki mogą mieć różnego koloru metalowe konstrukcje. Dzięki temu jeszcze dokładniej można je dopasować do aranżacji mieszkania.

Meble w stylu industrialnym

Jakie meble najlepiej wkomponują się w mieszkanie, które ma być urządzone w stylu, który swoje korzenie ma w dawnych, opuszczonych halach produkcyjnych? Skoro ogólnie w stylu tym nie może zabraknąć takich surowców jak beton, cegła, drewno albo stal, to konieczne jest ich zastosowanie i wykorzystanie na podłodze, ścianie, suficie, dekoracjach lub meblach. Pierwsze skojarzenie mebli w stylu industrialnym z Platforma Mebli, to oczywiście połączenie drewna i metalu. Jednymi z mebli, które od razu przychodzą do głowy, są regały i szafki industrialne. Najczęściej są to otwarte meble, składające się z drewnianych półek i metalowych wykończeń malowanych proszkowo. Zaletą tego rodzaju metalowych zdobień jest to, że są one odporne na zadrapania, zarysowania, można je zakupić w różnej, pasującej do całościowego wystroju kolorystyce. Poza tym w industrialne wnętrza świetnie wkomponują się coraz bardziej popularne i wykorzystywane jako meble – palety. Pomysłowe osoby, dzięki swojej wyobraźni albo dzięki podglądaniu pomocnych filmików w internecie, potrafią samodzielnie wykonać łóżko, stół, ławę, siedzisko, a nawet regały lub donice z palet. Z jednej strony jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, z drugiej dbamy o ekologię i ponowne wykorzystanie surowca, który był przeznaczony na wykonanie palety. Co więcej, nic nie daje więcej zadowolenia, jak samodzielne wykonanie różnych przedmiotów w mieszkaniu. A ponieważ styl industrialny wzorowany jest na starych fabrykach, to wszelkie niedoskonałości, łącznie z widocznymi rurami, kablami jest tutaj mile widziane.

Styl industrialny z pewnością należy do grupy minimalistycznego sposobu urządzania wnętrz. Jest to jednak styl na tyle wyrazisty, że trudno pomylić go z jakimkolwiek innym. Otwarte przestrzenie, ewentualnie przedzielone szklanymi ściankami działowymi, charakterystyczne oświetlenie, duże okna bez firanek oraz surowce, które nawiązują do opuszczonych hal i fabryk podkreślają wyjątkowość tego ciągle zyskującego na popularności stylu.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Budujemy Lublin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here