Wielu użytkowników komputerów uskarża się na grzanie się karty graficznej oraz procesora podczas ich intensywnej pracy. Problem ten dotyczy zwłaszcza komputerów przenośnych ze względu na ich mniejsze wymiary a co za tym idzie zmniejszone powierzchnie wymiany ciepła i moc używanych wentylatorów. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem jak sprawdzić temperaturę procesora lub karty graficznej ?
Na samym początku warto wspomnieć, dlaczego podzespoły naszego komputera nagrzewają się i trzeba odprowadzać z nich ciepło. Oczywistym jest, że podczas swojej pracy komputer pobiera prąd. Przepływ prądu w podzespołach zawsze nierozerwalnie jest związany z wydzielaniem ciepła na skutek występowania oporu układu. Dwoma najbardziej „prądożernymi” elementami składowymi komputera są właśnie procesor oraz karta graficzna i to właśnie one wymagają najintensywniejszego chłodzenia.
Aby umożliwić odbiór ciepła od podzespołów naszego komputera stosuje się różne elementy chłodzące, które tak jak wszystko inne z czasem ulega zużyciu. Do takich elementów zalicza się pastę termoprzewodzącą, która pokrywa powierzchnię miedzy procesorem bądź kartą graficzną a radiatorem, sam radiator oraz wentylator wymuszający obieg czynnika chłodzącego jakim jest w zdecydowanej większości rozwiązań powietrze. Pasta termoprzewodząca z czasem traci swoje właściwości i należy ją wymienić. Także wentylator zużywa się dość szybko ze względu na dużą ilość elementów ruchomych. Zwykle jako pierwsze „poddają się” jego łożyska. O rozpadaniu się wentylatora może świadczyć jego nieregularna i głośna praca. Częste załączanie i wyłączanie się wentylatora może być spowodowane także przez tzw. „throttling termiczny” procesora. Jest to ostatnia linia obrony zabezpieczająca przed jego przegrzaniem i zniszczeniem. Polega ona na czasowym spowolnieniu taktowania. Problem z jakością wymiany ciepła może być też dużo bardziej prozaiczny. Powierzchnie wymiany ciepła mogły ulec zabrudzeniu osadzającym się na nich kurzem. W takim wypadku wystarczy jedynie ich oczyszczenie sprężonym powietrzem. Możliwe też, że ustawiliśmy naszego laptopa w miejscu uniemożliwiającym swobodny przepływ powietrza.
Jak sprawdzić temperaturę procesora w BIOS? W pierwszej kolejności należy uruchomić BIOS. Informacja o aktualnej temperaturze procesora w zależności od producenta będzie opisana jako „CPU Temperature” bądź „Current CPU Temperature”. Informacja ta również w zależności producenta płyty głównej znajdować się będzie w różnych zakładkach.
Prostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie programu diagnostycznego. Są one zazwyczaj dużo czytelniejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze. Dają one także większe możliwości. Możliwe jest na przykład sprawdzenie maksymalnej temperatury osiąganej przez procesor bądź kartę graficzną podczas testów obciążenia. Jak sprawdzić temperaturę procesora tą metodą? Najlepszym rozwiązaniem w tym celu jest zainstalowanie programu „Core Temp”. Podaje on temperaturę maksymalną, minimalną i aktualną dla procesora jako całości lub jego poszczególnych rdzeni.
Należy pamiętać o monitorowaniu parametrów termicznych w przypadku występowania problemów z chłodzeniem, gdyż ich zbyt wysokie temperatury mogą powodować spadek wydajności a nawet zniszczenie.