Jak się wyspać?

Masz dość tego, że każdego ranka budzisz się kompletnie bez energii, zmęczony i z niechęcią do wszystkiego? Mimo iż starasz się przesypiać w ciągu nocy przynajmniej tych osiem godzin, dalej masz spore problemy ze wstaniem rano z łóżka i rozpoczęciem aktywnego, produktywnego dnia? Czujesz, że twoja koncentracja coraz bardziej spada, a samopoczucie tylko się pogarsza? Musisz zatem zadbać koniecznie o jakość swojego wieczornego odpoczynku, skutecznie ją podwyższając. Jak się wyspać? Na to pytanie szybko znajdziesz właściwą odpowiedź.

Po pierwsze – wyrób sobie prawidłowe nawyki. Stwórz swoją własną rutynę dotyczącą zasypiania i trzymaj się jej zawsze, nawet podczas dni wolnych czy weekendów. Jeżeli każdego dnia roboczego wstajesz o godzinie szóstej rano i kładziesz się o dziesiątej wieczorem, a weekendami lubisz sobie posiedzieć trochę dłużej i udajesz się do łóżka grubo po północy, a podnosisz się z niego dopiero koło południa, nie powinno cię dziwić to, że chodzisz cały czas zmęczony. Trzymaj się konkretnych pór, a przynajmniej staraj się to robić. Próbuj wstawać codziennie o tej samej porze i jeśli chcesz w weekend trochę dłużej poleżeć w łóżku, wstać przynajmniej o tej siódmej rano, a nie o dwunastej czy trzynastej. Staraj się też zawsze kłaść o tej samej godzinie. Twój organizm szybko przyzwyczai się do wprowadzonej do twojego życia rutyny i gdy będzie zbliżać się planowana pora snu, sam poczujesz momentalne zmęczenie i bez trudu udasz się do łóżka, od razu w nim zasypiając.

Zadbaj też o atmosferę panującą w twojej sypialni i ogólne warunki, w których przychodzi ci odpoczywać. Jeżeli nigdy nie wietrzysz swojego pomieszczenia przed snem, najprawdopodobniej w ciągu nocy brakuje ci po prostu świeżego powietrza i to przez ten fakt rano budzisz się z ogromnymi workami pod oczami. Koniecznie staraj się otwierać okna na noc, jeżeli temperatura na podwórku nie spada poniżej zera. W okresie jesiennym i zimowym próbuj regularnie wietrzyć swoje sypialne pomieszczenie, robiąc to przynajmniej kilkukrotnie w ciągu dnia. Niech twoje łóżko będzie miejscem, w którym zajmujesz się wyłącznie leżeniem, relaksowaniem ciała oraz samym snem. Pod żadnym pozorem w nim nie jedz, nie pracuj i nie ucz się, gdyż przez takie postępowanie twój umysł zaczyna je kojarzyć z różnorodnymi aktywnościami. Jeżeli masz natomiast problemy z zasypianiem, w godzinach wieczornych możesz spróbować uprawiać delikatne aktywności fizyczne. Oczywiście długi bieg jedynie rozbudziłby twój organizm i zachęciłby całe ciało do działania, jednakże półgodzinny spacer tylko cię zrelaksuje, oczyści twój umysł i przygotuje cię do czekającego już wypoczynku.

Jak się wyspać? Wiele jest na to sposobów. Postaraj się je wszystkie wykorzystać i stwórz swoją rutynę zasypiania, dbając o prawidłową higienę i jakość wieczornego wypoczynku. Jeżeli jednak mimo zastosowania się do wyżej wymienionych rad dalej nie potrafisz porządnie się wyspać, sedno problemu może leżeć zupełnie gdzieś indziej – np. w niedoborach pewnych witamin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here