Okulary przeciwsłoneczne to dziś również atrakcyjny dodatek modowy – na tyle, że łatwo zapomnieć o podstawowym celu ich noszenia. Wbrew pozorom, nie jest to tylko ochrona przed oślepieniem przez promienie słońca. Podpowiadamy kilka wskazówek, jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne!
Okulary można kupić wszędzie – tylko czy warto?
Tanie okulary za 15 czy 20 zł pojawiają się na ulicznych straganach wraz z nadejściem cieplejszych dni. Można je znaleźć wszędzie – na stoiskach z pamiątkami, targowiskach, w drogeriach i dyskontach spożywczych. Niska cena, zwykle oznacza jednak niższą jakość oferowanego towaru. Nie chodzi nawet o wytrzymałość okularów, a o potencjalną szkodliwość ich używania.
Dlaczego tanie okulary są niebezpieczne dla wzroku?
Okulary, które kupisz na ulicy czy w markecie, co prawda mają przyciemniane szkła i sprawią, że słońce nie będzie cię razić, wymuszając mrużenie oczu. Niestety, nie pełnią one najważniejszej funkcji – nie chronią oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Promienie UVA I UVB, które docierają do oczu, mają ułatwione zadanie, ponieważ źrenica w przyciemnianych szkłach rozszerza się i wpuszcza jeszcze więcej światła. Tym sposobem, noszenie niskiej jakości okularów przeciwsłonecznych jest groźniejsze dla oczu, niż ich całkowity brak.
Szkodliwość promieni ultrafioletowych dla oczu
Promieniowanie typu UVA i UVB uszkadzają tkankę oka, wywołując w niej procesy zapalne. Zwiększa to ryzyko zachorowania na poważne choroby narządu wzroku, takie jak skrzydlik, tłuszczak, posłoneczne uszkodzenie rogówki, zaćma, katarakta czy nawet nowotwory. Odkąd systematycznie naruszana jest warstwa ozonowa nad Ziemią, promieniowanie docierające do ludzkich organizmów jest znacznie silniejsze, a co za tym idzie – bardziej szkodliwe.
Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne – jak je poznać?
Jest kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę, chcąc kupić jakościowe i bezpieczne okulary:
filtr UV – liczba podana przy nim oznacza, do jakiej długości fali promieniowanie jest pochłaniane. Optymalnym wyborem jest wysokość filtra 400.
oznaczenie CE – to nazwa europejskiego certyfikatu potwierdzającego jakość wyrobów. Należy patrzeć podejrzliwie na naklejki z tym oznaczeniem – dla pewności powinno ono być wyryte na oprawkach.
Gdzie kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?
Koniecznie należy kupować okulary ze sprawdzonego źródła. Może to być salon optyczny lub sklep internetowy z okularami znanej marki. Z pewnością należy unikać zakupów okularów z ulicznych stojaków z okularami. Kupując produkt w takich miejscach, nigdy nie można być pewnym czy oznaczenia są zgodne z prawdą, czy też zostały dorobione przez nieuczciwego sprzedawcę. W każdym przypadku miejsce sprzedaży i niska cena powinny być czynnikami alarmującymi.
Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do oczu i twarzy. Z punktu widzenia ochrony oczu, duże, przylegające i zabudowane szkła są lepsze niż mniejsze, ponieważ są w stanie lepiej blokować dopływ promieniowania, także docierającego z boków.
Artykuł sponsorowany.