O zasadach dobierania skarpetek do męskiego stroju napisano już niejeden esej. Nic tak nie bawi miłośników mody jak źle dobrane skarpetki do garnituru czy butów. Do prześmiewczego języka opisującego wpadki modowe weszły już na stałe białe skarpetki w połączeniu z klasycznymi spodniami czy też ta część odzieży na męskich stopach w sandałach.
Skarpety czy podkolanówki
Długość męskiej skarpety zależy od długości spodni. Żelazna zasada wyboru pomiędzy skarpetą a podkolanówką mówi, że: gdy mężczyzna usiądzie na krześle czy w fotelu, w pozycji mocno nonszalanckiej, czyli zakładając jedną nogę na drugą, podsunięta w górę nogawka nie powinna odsłonić gołej łydki. A ponieważ najczęściej podnoszą się nogawki spodni uszytych z innego materiału niż jeans, wkładanych przez mężczyznę przy okazjach bardziej oficjalnych, oznacza to, że właśnie wtedy wskazane jest noszenie podkolanówek. Dla bezpieczeństwa, zawsze wtedy, gdy wkłada się na siebie spodnie garniturowe warto od razu łączyć je z długą skarpetą.
Inny rodzaj skarpety łączy się ze spodniami przykrótkimi, szortami, bermudami czy chinosami sięgającymi ponad kostkę. Wówczas wskazane jest noszenie stopek lub wkładanie obuwia na gołe stopy.
Nowoczesne czy klasyczne kolory skarpetek?
Równie istotna jak długość skarpet jest ich kolorystyka. Co do zasady, kolor skarpet męskich powinien komponować się z kolorystyką spodni oraz butów. Ubierając garnitur czy tylko garniturowe spodnie należy dobrać zarówno buty jak i skarpety do koloru spodni. Dzięki temu otrzymuje się efekt wydłużonych nóg a sylwetka nabiera smukłości. To ważne, szczególnie u mężczyzn o zaburzonych proporcjach.
Hipsterska moda wprowadziła jeden ważny element do męskich stylizacji, mianowicie klasyczne kolorowe i śmieszne kolorowe skarpetki, które można zobaczyć np. w tej ofercie: https://www.drcichobieg.pl/kategoria/skarpety. Nie każdego mężczyznę stać mentalnie na taką ekstrawagancję, ale też bez tego szczególnego wyczucia lepiej nie podejmować prób noszenia szalonych, kolorowych skarpetek. Mężczyźni preferujący casual i dobrze czujący się w odważnych stylizacjach mogą pozwolić sobie nas barwne skarpety, z charakterystycznym, znaczącym nadrukiem. Umiejętność bawienia się modą jest cenna w każdym wieku.
Grube i cienkie męskie skarpety
Szczególnie w modzie męskiej istnieje wyraźny podział na skarpetki grube i skarpetki cienkie. Ich stosowanie zależy od dwóch warunków: pory roku i gramatury garnituru. Cienka wersja spodni, czy też spodnie obcisłe wymagają delikatnych skarpet. Materiał grubszy odzieży pozwala na zastosowanie grubszej tkaniny skarpety. Ważne są tu też względy higieniczne, które sugerują noszenie przewiewnych, bawełnianych skarpet.
Na koniec śmiertelnie poważna uwaga: nigdy nie wolno łączyć skarpet z sandałami. I nie jest to tylko kwestia mody, ale poczucia estetyki. Mężczyzna w krótkich spodniach i sandałach w połączeniu z ciemnymi skarpetami wygląda po prostu źle.