Świeża, dojrzała i soczysta figa to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Uwaga: w tym owocu można zakochać się od pierwszego zjedzenia!
Figa prawdopodobnie pochodzi z Azji Środkowej. Często jest uprawiana w profesjonalnych plantacjach, rośnie również dziko. Jej prozdrowotne właściwości był znane już w starożytności. Świeże owoce dostarczają organizmowi magnez, potas a także wapń. Mają również właściwości przeciwnowotworowe. Niektórzy dodają figi do ciast, inni produkują z nich wino, a wiele osób stosuje je jako podstawę domowych konfitur.
Jak jesc fige?
Ważne, aby przed konsumpcją figi, dokładnie ją umyć, następnie usunąć twardą część i podzielić owoc na dwie równe części. Świeże figi można jeść ze skórką, a po przekrojeniu wyjadać miąższ łyżeczką. Inny sposób jedzenia polega na tym, że figa jest zjadana podobnie jak jabłko – po umyciu można ją zwyczajnie gryźć.
Figowe smakołyki
Świetnie smakuje zestawiona z miodem czy serem, dlatego przez niektórych smakoszy jest polecana jako przystawka. Jeśli gospodarz przyjęcia chce oczarować swoich gości oryginalną przekąską, z powodzeniem może sięgnąć po figę – podana z rukolą, serem gorgonzola oraz orzechami włoskimi oczaruje nie jedną osobę.
Jak zrobić dżem z figi?
Figi doskonale sprawdzą się jako główny składnik dżemów, który będzie wyśmienitym dodatkiem do mięs.
Do wykonania konfitury należy przygotować 1 kg świeżych fig. Każdy owoc trzeba pokroić na 5 drobnych części. W następnym kroku, dla wzmocnienia egzotycznego aromatu, zalać sokiem wyciśniętym z jednej, dużej pomarańczy. Kolejno dodać sok z połówki limonki – dzięki zawartym w niej pektynom konfitura szybciej stanie się gęsta. Do takiego zestawu warto dodać startą laskę wanilii i dosypać 1 szklankę cukru. Po wymieszaniu wszystkich składników odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Kiedy czas minie, całość należy przełożyć do garnka i smażyć na niewielkim ogniu. Wskazane jest regularne mieszanie aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Podczas smażenia konfitury można przygotować słoiki, do których zostanie nałożony dżem. Koniecznie, aby konfitura nie uległa szybkiemu zepsuciu, naczynia trzeba wysterylizować. W razie potrzeby zapasteryzować.
Gdzie przechowywać figi?
Świeże figi najlepiej spożyć jeszcze tego samego dnia, kiedy zostały nabyte. Jeśli jednak pojawia się potrzeba odłożenia w czasie przyjemności rozkoszowania się tymi owocami, należy włożyć je do lodówki. Wskazane jest, aby czas ich przechowywania nie przekroczył 2 dni. Po tym czasie owoce mogą wyschnąć, a przez to stracić swój wyjątkowy smak. Innym sposobem przechowywania fig jest suszenie. Chcąc skorzystać z tej najstarszej metody zachowywania produktów, można skorzystać z domowego piekarnika. Po rozłożeniu owoców na blaszce, należy ustawić temp. 50 stopni i uchylić drzwiczki piekarnika. Suszyć aż do pomarszczenia owoców, później przewrócić na drugą stronę.
Figa to wyjątkowy owoc, który może być ucztą dla każdego podniebienia. Raz spróbowany, ma duże szanse, aby stać się ulubioną przekąską.