Czy wiesz, że z powodu bólu kręgosłupa cierpi nawet 70% polskiego społeczeństwa? Okazuje się, że najczęściej problem ten dotyka seniorów. Oczywiście ból nie musi być stały i o dużym natężeniu, nie musi też zwiastować od razu dyskopatii. Ortopedzi jasno potwierdzają jednak, że właśnie tego rodzaju schorzenie jest diagnozowane coraz częściej. Najczęściej rozpoznawana jest dyskopatia lędźwiowa. To proces degradacyjny krążków międzykręgowych. Ta choroba uznawana jest za jedną z cywilizacyjnych, która występuje powszechnie.
Dlaczego cierpimy na dyskopatię?
Najczęściej przyczyną tego schorzenia części kręgosłupa jest naturalny proces starzenia się ludzkiego organizmu. To dlatego z dyskopatią borykają się najczęściej osoby po 50 roku życia. Oczywiście, wpływ na powstawanie dyskopatii mają też inne czynniki. Na takie schorzenie narażone są bardziej osoby, które pracują w pozycji siedzącej, niekorzystna jest tzw. praca biurowa przy komputerze. Źle działa też brak aktywności fizycznej.
Jak objawia się dyskopatia?
Dyskopatia wiąże się przede wszystkim z narastającym bólem, który z czasem przeobraża się w tak silny dyskomfort, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i potwierdza to praktycznie każdy pacjent, który odwiedza szpital ortopedyczny. Warszawa ma na szczęście placówki, w których chorzy mogą otrzymać doraźną pomoc.
Warto wiedzieć, że silny, miejscowy ból w kręgosłupie nie jest jedynym objawem dyskopatii. W skrajnych przypadkach może dojść również do zaburzeń czucia, niedowładów, a także zaburzeń pracy układu moczowego.
Jak leczyć dyskopatię?
Nie ma wątpliwości, że nie może być bagatelizowana dyskopatia. Leczenie najlepiej podjąć już po zauważeniu pierwszych objawów tego schorzenia. Dzięki temu zwalczenie choroby przebiega poprzez wykorzystanie nieinwazyjnych metod. Najczęściej zalecana jest rehabilitacja w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych. Ortopedzi zawsze prowadzą zajęcia, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta, biorąc pod uwagę zaawansowanie dyskopatii oraz jego ogólny stan zdrowia.
W zaawansowanych fazach dyskopatii zalecana jest operacja. Operacyjna stabilizacja kręgosłupa jest bardzo często jedyną możliwą metodą powrotu do zdrowia. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do trwałych zmian, a nawet niemożności normalnego funkcjonowania. Właśnie dlatego pacjenci odczuwający ból pleców powinni niezwłocznie udać się na profesjonalną diagnostykę.