Dlaczego warto postawić na gruntowe pompy ciepła

W jaki sposób ogrzewasz swój dom: palisz w piecu? Kupujesz węgiel, drewno, pellet? A może zamieszkujesz tzw. “nowe budownictwo” i masz wszędzie ogrzewanie podłogowe, czyli używasz gazu? Każde z wymienionych źródeł ciepła znacznie podrożało na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. I nie wiadomo, jak to będzie wyglądać dalej. Jedno jest pewne: pompy ciepła są najtańszym w eksploatacji źródłem i tak pozostanie. Warto w nie zainwestować.

Nie tylko finanse

Jak już wyżej mogłeś przeczytać, pompy ciepła są najtańszym w eksploatacji źródłem ciepła, jednak to nie jedyne ich zalety. Poza tym:

    • są bardzo ekologiczne. Korzystają z odnawialnych źródeł energii. Nie brudzą, nie powodują emisji żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

 

  • pompy ciepła są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Nie musisz martwić się o to, że cokolwiek ulegnie podpaleniu i wybuchnie niespodziewany pożar. Nie będzie żadnego wybuchu.

 

Odstraszać może jedynie kwestia zakupu samej pompy ciepła oraz jej instalacji: na razie nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju inwestycję, gdyż trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak zainteresować się możliwością dofinansowania oferowanego przez gminy – poczytaj o tym chociażby w Internecie. Polska wraz z całą Unią Europejską będą dążyć do tego, aby pompy ciepła za kilka lat były głównym źródłem ogrzewania dla wszystkich Europejczyków. To bardzo przyszłościowe rozwiązanie, które zwróci Ci się na przestrzeni kilku następnych lat.

Dlaczego gruntowe pompy ciepła?

Krótko mówiąc: są najbardziej wydajne. I mówię tutaj o gruntowych pompach ciepła wykorzystujących kolektory pionowe. W celu ich montażu wykonuje się bardzo głębokie odwierty (mogą sięgać nawet 150 metrów wgłąb ziemi). Liczba koniecznych do wykonania odwiertów zależy od kilku czynników, m.in. od wielkości budynku, który ma być ogrzewany przy pomocy owej pompy ciepła. Kolektor pionowy zajmuje niewiele miejsca, a jego stabilność i wydajność jest taka sama przez cały rok – także w okresie zimowym (pompy ciepła wykorzystujące kolektory poziome niestety są mniej wydajne w czasie trwania tej pory roku). Najlepiej jest skonsultować wszystkie szczegóły z firmą zajmującą się pompami ciepła na co dzień – w tym przypadku fachowe doradztwo jest wprost nieocenione.

Jaką firmę wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się na gruntową pompę ciepła, to znajdź firmę, która jest niekwestionowanym ekspertem w tej dziedzinie. Nie bez znaczenia są także inne aspekty, na przykład to, jaką wiertnicę oferuje dane przedsiębiorstwo. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem pięknie zagospodarowanego ogrodu i martwisz się, że wykonanie tak głębokich odwiertów zniszczy Twoją szatę roślinną, to mam dla Ciebie dobre wieści – istnieją takie wiertnice, które posiadają tzw. “system zamkniętego obiegu płuczki”. Pozwala on na wykonanie odwiertów bez ryzyka zniszczenia istniejących drzew i innych roślin. No i gabaryty wiertnicy – nowoczesne modele są tak małe, że umożliwiają wjazd nawet na niewielką działkę.

Zajrzyj na stronę Internetową i dowiedz się więcej

Mam dla Ciebie sprawdzony namiar na firmę zajmującą się montażem gruntowej pompy ciepła: wejdź na https://odwierty.net/ i poczytaj o szczegółach. Znajdziesz tam przybliżony cennik oraz wszelkie niezbędne dane kontaktowe, dzięki którym możesz zasięgnąć wiedzy bezpośrednio od fachowca. Jeśli posiadasz jakiekolwiek wolne środki lub oszczędności, to nie wahaj się ani chwili i zainwestuj w pompę ciepła – to najlepsza inwestycja w przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here