Czy irysy bródkowe mogą upiększyć ogród

Zamierzasz upiększyć swój ogród roślinami, które pięknie kwitną i zachwycają kolorami? Zastanawiasz się, czy irysy bródkowe to dobry wybór? Przekonaj się, że nie może zabraknąć ich w żadnym ogrodzie, który aspiruje do bycia jednym z piękniejszych w dzielnicy.

Irysy bródkowe – barwna ozdoba Twojego ogrodu

Jeśli szukasz kolorowych kwiatów, które niebanalnie ubarwią Twój ogród, to irysy bródkowe stanowią znakomity wybór.  Paleta barw ich kwiatów jest niezwykle szeroka, a forma kwiatostanów jest na tyle oryginalna i niezwykła, że nikt nie może przejść obok nich obojętnie. Zewnętrze faliste płatki kwiatów irysa wyginają się w łuki, a następnie wyginają ku łodydze – w połączeniu z bogatą feerią barw prezentuje się to naprawdę niewiarygodnie.

Irysy bródkowe – najpopularniejsze irysy kłączowe

Irysy bródkowe należą do najpopularniejszych irysów kłączowych. Zawdzięczają to swojemu ozdobnemu charakterowi. Amatorzy ogrodnictwa uwielbiają je ze względu na ich urodę, a także łatwość uprawy. Długość kwitnienia także jest ich ogromną zaletą – kłącza irysów potrafią bowiem zachwycać feerią barw nawet przez około miesiąc.

Stwórz barwne rabaty

Kwiaty irysów mogą przyjmować bardzo zróżnicowane barwy, m.in. ciemnogranatowe, bordowe, fioletowe, a także błękitne, białe czy żółte. Dzięki temu możesz komponować niezwykle barwne rabaty, które mogą zdobić Twój ogród przez większość okresu wiosenno-letniego. Wystarczy, że posadzisz w ogrodzie odmiany o różnej porze kwitnienia, tj. wczesne, średnie i późne. Posadzenie irysów bródkowych w grupach pozwala osiągnąć niesamowity efekt wizualny, a forma kompozycji jest ograniczona w zasadzie tylko Twoją wyobraźnią i dostępnością miejsca w ogrodzie.

Jak pielęgnować irysy bródkowe?

Irysy bródkowe to irysy wysokie, lubią dostęp do światła, dlatego najlepiej jest sadzić je w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdzie będą miało dostęp do światła słonecznego przez minimum pół dnia.

  • Jeśli chodzi o glebę, to najlepiej czują się na podłożu z dobrym drenażem. Z nawożeniem należy postępować ostrożnie, należy unikać stosowania preparatów z dużą ilością azotu.
  • W kwestii podlewania należy pamiętać o tym, że regularnego nawadniania wymagają szczególnie nowo posadzone irysy wysokie bródkowe. Starsze rośliny można podlewać w przypadku utrzymującej się suszy. W normalnych warunkach ich nawadnianie nie jest konieczne. Zalewanie kłączy należy do najczęstszych błędów w uprawie irysów.
  • Irysy należy sadzić w odległości od 30 do 60 cm, w zależności od wysokości roślin i ich odmiany, ponieważ jedne z nich mogą okazać się bardziej ekspansywne od drugich. Odmładzanie kępy irysów warto przeprowadzać co około 3–5 lat.

Gdzie kupić sadzonki irysów bródkowych?

Irysy bródkowe w wielu odmianach znajdziesz w sklepie Zielonym do góry. Bardzo szeroki wybór pozwoli Ci stworzyć bajeczne rabaty tych niezwykle barwnych i zachwycających kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here