Kotwy chemiczne to uniwersalne produkty, które coraz szybciej znikają ze sklepowych półek. Polacy doceniają rozmaite, pozytywne właściwości tych elementów. Jakie są najważniejsze zasady w trakcie aplikacji tych akcesoriów chemicznych? Gdzie tego typu kotwy są nierzadko wykorzystywane?
Kotwy chemiczne – aplikacja wcale nie taka trudna
Kotwy chemiczne to produkty, które najprościej rzecz ujmując składają się z żywicy oraz utwardzacza. Bardzo duże znaczenie ma tutaj masa żywiczna, która stanowi czynnik przytwierdzający. Z czasem zyskuje ona odpowiednią twardość, a także właściwą, chemiczną trwałość. Dzięki temu jest w stanie optymalnie wypełnić otwór, co ma naprawdę spore znaczenie, ponieważ w ten sposób nie jest dopuszczona wilgoć czy woda do konkretnego podłoża. Nie brakuje osób, które stosują kotwy chemiczne do prac przydomowych. Elementy tego typu są łatwe do aplikacji, aczkolwiek trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją oraz wszystkimi zaleceniami producenta. Dużą zaletą tych produktów jest fakt, że otwory nie muszą być idealnie dopasowane do łącznika. Wszystko dlatego, że prawidłowo wprowadzona żywica wypełnia je w sposób całkowity. W związku z tym nie ma konieczności wiercenia perfekcyjnego otworu pod konkretne mocowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby otwór był odpowiednio wyczyszczony. W innym wypadku trzeba liczyć się z tym, że nośność kotwy zostanie po prostu bardzo mocno osłabiona.
Najczęstsze zastosowanie kotew chemicznych
Kotwy chemiczne cechują się różnymi zaletami. Wiecie już z powyższego akapitu, że otwory nie muszą być idealnie dopasowane do łącznika. Poza tym nie ma konieczności wiercenia naprawdę bardzo dużych, głębokich otworów, co także mogłoby negatywnie wpływać na stabilność konkretnego podłoża. Kotwy chemiczne cechują się dużą nośnością wynikającą z pełnej integracji z danym podłożem. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby nie osłabić tego parametru na przykład poprzez pozostawienie pyłu w otworze itp. Dobrej jakości kotwy chemiczne potrafią idealnie wypełnić cały otwór. Nie występują tutaj również rozmaite naprężenia, które mogłyby mieć negatywny wpływ na podłoże.
Gdzie są stosowane takie elementy? Kotwa chemiczna Elbrus WCF-VESF / WCF-VESF-E może być wykorzystywana biorąc pod uwagę mocowanie elementów konstrukcyjnych, takich jak belki oraz słupy. Opisywany produkt nadaje się również do mocowania elementów niekonstrukcyjnych, przytwierdzania konstrukcji fasad, ekranów akustycznych, a także elementów wsporczych.
Generalnie warto stosować kotwy chemiczne w przypadku podłoża zniszczonego, uszkodzonego itp. Elementy tego typu bardzo dobrze sprawdzają się także biorąc pod uwagę mocowanie przedmiotów w strukturach pełnych mocnych oraz pełnych słabych. Nierzadko są używane również w czasie montażu elementów zewnętrznych – narażonych na działanie zmiennej temperatury lub dużej wilgotności.