Unieważnienie kredytu we frankach w ostatnich latach stało się pojęciem, które nie jest tylko tematem mieszczącym się w granicach marzeń kredytobiorców, które w przeszłości zaciągnęli kredyty hipoteczne we frankach. Jeszcze kilkanaście lat temu, ze względu na bardzo atrakcyjny kurs franka do polskiego złotego, tysiące Polaków zdecydowało się właśnie na zawnioskowanie o kredyt hipoteczny rozliczany we frankach szwajcarskich, które w ubiegłym czasie zgodnie z opinią ekspertów miał duże szanse, na osłabienie się w relacji do złotego. Jednak sytuacja gospodarcza sprawiła, iż sytuacja rozegrała się wręcz przeciwnie, a kurs franka odnotował bardzo duży wzrost wartości, co niechybnie spowodowało ogromne wzrosty wartości kredytu hipotecznego zaciągniętego w tej walucie. Ostatnie miesiące odnotowują coraz więcej przypadków, w których istnieje możliwość odfrankowienia swojego kredytu.
W jaki sposób można odfrankowić swój kredyt?
Obecnie jest wiele otwartych spraw sądowych o unieważnienie kredytu we frankach. Jest to spowodowane zapisami w umowie, które w świetle prawa są niezgodne z Polskim prawem. Zgodnie z orzecznictwem sądu, wiele umów frankowych kredytów hipotecznych zawiera klauzulę uderzającą w interesy klienta, co w praktyce jest szeroko rozumiane przez sądy, co z kolei przyczynia się do coraz częstszych decyzji na korzyść klienta. Im więcej pieniędzy utracił klient w wyniku takiej umowy, tym łatwiej jest otrzymać pozytywną decyzję sądu.
Jakie są konsekwencje unieważnienia kredytu we frankach?
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, klient banku może otrzymać zadośćuczynienie w 3 odmiennych formach. Sąd może zalecić zwrot pobranych opłat i prowizji, które zostały wniesione na poczet zobowiązania, bank może odfrankowić kredyt, czyli sprawić, by był on spłacany w złotówkach. Ostatnią, najbardziej drastyczną formą jest unieważnienie umowy kredytu we frankach, co również może się wydarzyć zgodnie z historią spraw, które zostały już załączone. Każda z pozytywnych decyzji postawi kredytobiorcę w znacznie lepszej sytuacji niż w przypadku braku jakiejkolwiek reakcji na wadliwe zapisy w umowie kredytowej.