Połowa ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych to czasy recesji. Pustoszejące fabryki i magazyny z powodu ich ekonomicznej atrakcyjności oraz możliwości zaprezentowania twórczej ekspresji, zaczynają na swoje mieszkania adaptować artyści. Taki był początek stylu, który z czasem „opuścił” awangardowe lofty i trafił również do zwyczajnych mieszkań.
Charakterystyczne cech stylu industrialnego
Umeblowanie loftu stanowią sprzęty będące wariacją na temat dawnego wyposażenia fabryk, zakładów przemysłowych i magazynów. Z wysokimi, przestrzennymi i dobrze oświetlonymi pomieszczeniami, wspaniale współgrają oryginalne lub jedynie postarzane drewniane meble, często z drewna recyklingowanego, metalowe łóżka, solidne stoły łączące malowaną proszkowo na czarno stal z przyjemnym dębowym blatem, stalowe meble kuchenne nawiązujące do sterylnych kuchni hotelowych, szafki stylizowane na warsztatowe komody czy garażowe regały. Tapicerowane kanapy, sofy, leżanki i fotele najczęściej obija się ciemną skórą lub jutą, a obok surowych, drewnianych zydli stawia się oryginalne „ludwiki”.
Metalowe łóżko – doskonały mebel do industrialnej sypialni
Wspomniane w poprzednim akapicie metalowe łóżka doskonale wpisują się w założenia stylu industrialnego. Wyprodukowane z materiału, który ze swej natury jest surowy, zimny i twardy oraz nieodparcie kojarzą się z przemysłem ciężkim przywodząc na myśl stocznie, huty czy fabryki zbrojeniowe, nawet przy próbie złagodzenia jego wyrazu za pomocą wyrafinowanych gięć czy pastelowej kolorystyki i tak pozostanie nieprzytulny i chłodny.
Dlatego właśnie metalowe łóżko świetnie pasuje do mieszkania loftowego, zwłaszcza w swojej najprostszej formie, przypominającej wojskowe prycze czy szpitalne wyposażenie – z prostymi nogami i listwami bocznymi oraz o szczytach zwieńczonych lekko zaokrąglonymi w górnych narożnikach ramami zaopatrzonymi w pionowe żerdzie. Bardziej wyrafinowaną wersją łóżka industrialnego będzie takie, które nawiązuje do stylu japońskiego – czarne lub antracytowe, bardzo oszczędne w formie, często o wezgłowiu w postaci ramy zespawanej z prostokątnych kształtowników.
Łóżko industrialne – czy tylko prostota i asceza?
Poza klasycznymi wersjami metalowych mebli minimalistycznych, na uwagę zasługują również łóżka mniej geometryczne, bardziej wyszukane, a nawet wykwintne o wyrafinowanej formie. Warto pamiętać, że styl industrialny w swoim zamyśle to pewnego rodzaju przypadkowość sprzętów (dziś oczywiście dobranych celowo i z zamysłem), dlatego obok drewnianej szafy z warsztatu samochodowego z lat 50-tych ubiegłego wieku pięknie będzie się prezentować w loftowej sypialni romantyczne łoże z secesyjnymi motywami – oczywiście stalowe lub żelazne. A może do stylizowanych na szatniane, metalowych szafek pełniących funkcję bieliźniarki dobrać solidne, wzorowane na umeblowaniu weneckiego Pałacu Dożów łoże łączące ciemne drewno czereśniowe z czarnymi prętami o wymyślnych kształtach?
Wbrew pozorom, styl industrialny daje wiele możliwości wykreowania własnego, indywidualnego i niepowtarzalnego wnętrza pozostawiając nam jednocześnie dużą swobodę wyboru. Kluczowa w loftowym mieszkaniu jest umiejętność zestawienia sąsiadujących ze sobą sprzętów, dlatego urządzając sypialnię, zdecydujmy się na łóżko metalowe – właściwości surowca sprawią, że niezależnie od estetyki, mebel sprawdzi się w industrialnej sypialni.