Jaką czapkę do biegania wybrać

Bez względu na rodzaj uprawianego sportu, nasz strój ma spełniać różne funkcje. Przede wszystkim na dawać optymalny komfort w zakresie wygody, ale też zabezpieczać ciało przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i chronić je przed uszkodzeniem. W przypadku uprawiania joggingu warto stawiać nie tylko na dobre buty, ale i inne elementy garderoby, w tym czapkę. Jaka sprawdzi się najlepiej? Szczegóły zostały przedstawione poniżej.

Parametry techniczne czapki

Należy wiedzieć, że strój do biegania trzeba wybierać zgodnie z warunkami, jakie panują na zewnątrz. Konieczne jest uwzględnienie pory roku czy aktualnej pogody. Czapka do biegania ma chronić głowę przed zimnem albo wysokimi temperaturami. Najważniejsze, by była wykonana z najlepszej jakości materiałów.

Znaczenie ma tzw. oddychalność czapki, zarówno podczas biegów miejskich, jak i tych terenowych, amatorskich oraz profesjonalnych. Najlepsze czapki wykonane są z materiałów syntetycznych, jak nylon, poliester albo poliamid. Tego rodzaju materiały przyjmują wilgoć, wodę i pot, po czym nie zatrzymują ich, ale schną w ekspresowym tempie. Ma to znaczny wpływ na komfort uprawiania sportu. Warto dodać, że niezbyt dobrze sprawdzają się czapki bawełniane, za to w warunkach zimowych idealne są te z naturalnego materiału, wełny Merino. Co ważne, te wykazują dodatkowo właściwości antybakteryjne.

Pod uwagę zawsze należy brać też krój czapki do biegania. Ta powinna być oczywiście elastyczna, natomiast nie może być za luźna, ale też nazbyt obcisła. Luźna będzie spadać i zsuwać się na oczy, wpływając negatywnie na komfort aktywności i finalny wynik biegu, a ta za ciasna może powodować zbytni ucisk, a nawet otarcia głowy.

Czapka na każdą porę roku

Ponieważ bieganie odbywa się na świeżym powietrzu, ochrona głowy jest niezbędna zawsze, bez względu na porę roku czy warunki pogodowe.

Czapka idealna na zimę ma zabezpieczać głowę nie tylko przed ujemnymi temperaturami i wyziębieniem, ale również przed często silnym wiatrem. Czapka musi chronić całą głowę wraz z uszami, bo to właśnie od górnych partii nawet ciała dochodzi do wychłodzenia organizmu. W przypadku intensywnej i dynamicznej aktywności, jaką jest bieganie, jest to niezwykle ważne. Najlepiej wybierać czapki sportowe z membraną, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała bez względu na warunki pogodowe czy wysiłek fizyczny.

Latem ochrona głowy ma być zupełnie inna. W przypadku tego okresu stawiać należy na zabezpieczenie przed silnymi promieniami słońca. Doskonale sprawdzą się więc czapki z daszkiem, same daszki albo elastyczne opaski. Te nie muszą zakrywać uszu, ale mają dobrze trzymać się głowy. Warto wybierać takie, które można z łatwością zdjąć i na przykład przypiąć do treningowego stroju. Czapka letnia do biegania musi posiadać odpowiednią wentylację, być lekka i odprowadzać wytwarzaną podczas intensywnego wysiłku fizycznego wilgoć.

Chociaż można uznać czapkę do biegania za gadżet, to jednak jest to obowiązkowy element stroju sportowca i należy dobierać go ze szczególną uwagą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here