Historia rajstop

Dziś trudno wyobrazić sobie damską garderobę, w której nie znajdzie się chociaż jednej pary rajstop. Ten element damskiej garderoby sprawdza się w wielu okolicznościach, umożliwiając tworzenie zarówno codziennych, jak i eleganckich stylizacji. Dziś rajstopy występują w wielu fasonach, kolorach czy rozmiarach. Jednym z pierwszych modeli damskich rajstop były cienkie, posiadające ozdobny szew z tyłu, znajdujący się na całej ich długości. Zmieniająca się na przestrzeni lat moda, sprawiła, że kobiety pokochały rajstopy i chętnie wykorzystują je po dziś dzień w swoich stylizacjach.

Rajstopy jedynie dla mężczyzn?

Rajstopy są kojarzone bez dwóch zdań z modą damską, jednak nie zawsze tak było. W średniowieczu rajstopy, a dokładniej sięgające do połowy uda pończochy nazywane nogawicami, zarezerwowane były jednie dla panów. Zakładano je przede wszystkim w celu wyeksponowania umięśnionych łydek, ale także miały chronić nogi przed chłodem. Były produktem luksusowym, na który mogły pozwolić sobie jedynie najbogatsi mężczyźni, ponieważ tworzone były wyłącznie z materiałów takich jak satyna czy aksamit. Co ciekawe, rajstopy w męskiej garderobie gościły do XIX wieku, gdzie z biegiem czasu zaczęły być noszone także przez osoby o niższym statusie materialnym, jednak były to rajstopy niciane, a nie jedwabne.

Kiedy kobiety zaczęły nosić rajstopy?

Początki rajstop w modzie damskiej przypadają na czasy po pierwszej wojnie światowej. To właśnie wtedy kobiety zrezygnowały z noszenia długich spódnic do ziemi i sięgnęły po jedwabne pończochy w cielistym kolorze.

  • Największe zmiany dotyczące rajstop przypadają na lata 30 ubiegłego wieku, bo to właśnie wtedy powstał nylon, czyli włókno syntetyczne, doskonale imitujące jedwab.
  • Pierwsze rajstopy były bardzo cienkie i gładkie, a z tyłu posiadały szew.
  • W latach 50 pończochy były zarezerwowane jedynie na specjalne okazje, a w codziennych stylizacjach zaczęły królować rajstopy.

Pokochały je kobiety na całym świecie, do czego przyczyniły się przede wszystkim gwiazdy filmowe. Wtedy też kobiety poznały kabaretki, damskie rajstopy w kropki czy rajtuzy w niecodziennych kolorach. Dziś szeroko rozwinięty przemysł pończoszniczy i nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie pięknych i wyjątkowych modeli, zarówno klasycznych, gładkich rajstop i pończoch damskich, jak i wzorzystych. Rajstopy doskonale podkreślają charakter stylizacji i modelują nogi, dodając każdej kobiecie pewności siebie. Szeroki wybór fasonów rajstop z wysokiej jakości materiałów znajduje się w ofercie sklepu Conteshop, gdzie dostępnych jest ponad 400 unikatowych modeli rajstop dla kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here