Czy warto kupić ponton?

0
1395

Spędzanie czasu na wodzie to coraz popularniejsza forma rekreacji. Możliwość oderwania się od cywilizacji i obcowania z naturą kusi nie tylko miłośników wędkarstwa. Ponton może stanowić nieocenione, a przede wszystkim bezpieczne źródło dobrej zabawy. Ważny jednak jest właściwy wybór.

Ponton, ale jaki?

Przeglądając oferty dostępnego sprzętu, niemal od razu zauważymy ogromną rozpiętość cenową. Najtańsze produkty kuszą oczywiście niskim poziomem kosztów, warto jednak zachować ostrożność  i traktować je raczej w kategorii zabawek. Sprawdzą się jedynie na zamkniętych, płytkich akwenach, a obszar ich użytkowania powinien być ograniczony do kilku metrów od linii brzegowej. Stanowią doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy poopalać się na wodzie, ale dalsze wyprawy, czy też porywisty nurt rzeki to już zbyt duże wyzwania mogące stanowić spore zagrożenie dla ich wiotkiej konstrukcji, a tym samym zdrowia i życia użytkowników. Jeżeli więc planujemy aktywny wypoczynek lub wędkowanie na środku jeziora, to warto rozejrzeć się za solidniejszymi propozycjami. 

Kluczowe znaczenie będzie miał rodzaj materiału użytego do wykonania pontonu. To on decyduje o klasie wytrzymałości, a tym samym określa możliwe zastosowania. Równie ważne są cechy konstrukcyjne, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się wielkość. Duży, przestronny ponton to nie tylko większa wygoda użytkowania, ale też możliwość zastosowania mocniejszych silników oraz większego obciążenia. W tym miejscu należy starannie przemyśleć własne potrzeby i możliwości. Duży ponton to także duża waga, co może stanowić istotny problem na przykład podczas transportu. Warto też przemyśleć kwestię podłogi; nadmuchiwana obniża wagę, za to sztywna, wykonana ze sklejki lub aluminium zapewnia dodatkową stabilizację i pozwala na komfortowe rozmieszczenie bagaży oraz dodatkowego sprzętu.

To warto wiedzieć

Wymienione zagadnienia to tylko fragment długiej listy pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Dobrym miejscem do poszukiwania trafnych odpowiedzi jest strona https://www.szopeneria.pl. Znajdziemy tu nie tylko interesującą ofertę pontonów, ale również całą gamę akcesoriów, które pozwolą uprzyjemnić pobyt na wodzie. Wśród najważniejszych z pewnością znajdą się kotwice, dodatkowe wiosła, liny czy też boje. Zapaleni wędkarze mogą pokusić się o zakup czułej echosondy pozwalającej na wygodne śledzenie obszaru pod powierzchnią wody. Wybór jest ogromny, dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców prowadzących wspomniany sklep.

Na koniec warto wspomnieć o prawnej stronie pływania pontonem. Pytanie o wymagane pozwolenia pojawia się często i budzi zrozumiały niepokój przyszłych wodniaków. W świetle polskiego prawa nie jest konieczne posiadanie uprawnień, jeśli korzystamy z łodzi o długości nieprzekraczającej 7.5 metra, wyposażonej w silnik o mocy mniejszej niż 10 kW. Dopuszczalne jest korzystanie z mocniejszych silników, jednak w tym wypadku ich prędkość maksymalna musi być ograniczona do 15 km/h. Podsumowując – ponton to doskonała zabawa, pod warunkiem, że kupimy dobry produkt dostosowany do naszych potrzeb i umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here