Rozdzielnica energetyczna to ważny element infrastruktury energetycznej. Wchodzi w skład podstacji trakcyjnej, której zadaniem jest przekształcanie energii dostarczanej przez operatorów do parametrów właściwych dla odbiorcy. Do rozdzielnicy przyłączona jest linia energetyczna przesyłowa lub zasilająca. Zadaniem tego urządzenia jest, zgodnie z nazwą, rozdzielanie energii przeznaczonej dla sieci kolejowej. Projektowanie stacji elektroenergetycznych podlega ścisłym regułom. Rozwiązaniom tym warto przyjrzeć się bliżej.
Efektywna modernizacja sieci kolejowej
Zarówno budowa podstacji, jak i sieci trakcyjnej to zadanie wymagające wiedzy i doświadczenia. Rozdzielnia energetyczna jest obiektem, który powstaje na bazie projektu przygotowane we współpracy z wieloma specjalistami. Prace muszą być przeprowadzane w wielu etapach, które są uzależnione od szczegółów realizowanego projektu oraz warunków terenowych. Należy także uwzględnić przepisy krajowe i europejskie.
Warunki techniczne dla budowli kolejowych
Projektowanie stacji elektroenergetycznych musi uwzględniać szereg czynności, które wynikają z warunków technicznych dla budowli kolejowych przyjętych w przepisach prawa obowiązujących w naszym kraju. Podstacje trakcyjne jako zespół urządzeń elektrycznych i rozdzielczych powinny być umieszczone w budynkach lub kontenerach na ogrodzonym terenie. W związku z tym podczas realizacji inwestycji w wielu przypadkach należy przewidzieć budowę fundamentów oraz montaż konstrukcji wspierających niezbędną aparaturę.
Rozdzielnica energetyczna wnętrzowa
Rozdzielnica energetyczna znajdująca się w budynku podstacji lub innym osobnym pomieszczeniu, nazywana jest rozdzielnicą wnętrzową. Jej rama składa się z metalowych kształtowników, zwykle łączonych metodą spawania. Rama jest trwale mocowana do podłogi podstacji trakcyjnej, natomiast wewnętrzna metalowa konstrukcja pozwala na stabilną instalację wszystkich elementów wyposażenia rozdzielnicy. W ten sposób zagwarantować można bezawaryjną i bezpieczną pracę wszystkich urządzeń.
Rozdzielnica energetyczna napowietrzna
Rozdzielnice mogą być też budowane na konstrukcjach wsporczych – mówimy wtedy o rozdzielnicach energetycznych napowietrznych. W takiej sytuacji przeciwległe strony urządzenia zawierają pola przyłączy i pola odbiorników. W środku znajdują się szyny zbiorcze, które pozwalają na szybki montaż połączeń oraz zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Warto podkreślić, że taka rozdzielnica jest narażona na działanie czynników atmosferycznych.
Funkcjonalność i bezpieczeństwo
Montaż rozdzielnicy energetycznej powinien być prowadzony przez wykwalifikowanych pracowników. Tylko zastosowanie osprzętu najwyższej jakości gwarantuje niezawodne działanie instalacji. Konstrukcja musi być zatwierdzona przez inżynierów energetyków legitymujących się stosownymi uprawnieniami. Rozdzielnia energetyczna musi zapewniać możliwość obsługi osprzętu przy uwzględnieniu odpowiednich warunków, w tym dopuszczalnych odległości do urządzeń znajdujących się pod napięciem.
Dzięki tym zabiegom możliwa staje się rozbudowa sieci kolejowej z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. Polepszeniu może ulec sytuacja komunikacyjna mieszkańców na danym terenie, a także istnieje możliwość zapewnienia alternatywy dla transportu indywidualnego o ekologicznym charakterze. Są to więc inwestycje w przyszłość naszą i naszych bliskich.