na czym polega badanie usg?
fot. Pexels.com

USG to bezpieczne badanie, które może być kluczowe w diagnozie pacjenta. Jak wygląda kontrola za pomocą urządzenia ultrasonograficznego?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/usg-dzialanie-i-zastosowanie-ultrasonografii/

Czym jest badanie ultrasonograficzne?

USG to bezpieczne i bezbolesne badanie, które za pomocą fal ultradźwiękowych o danej częstotliwości pozwala zobrazować wygląd narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki niemu lekarz może ocenić stan naszych organów. Badanie ultrasonograficzne jest dużym wsparciem przy ustaleniu diagnozy związanej z różnymi schorzeniami dotyczącymi wątroby, trzustki, nerek, tarczycy, narządów płciowych żeńskich i męskich czy naczyń krwionośnych. Dzięki USG można też monitorować prawidłowość rozwoju ciąży czy wykryć kontuzje mięśni. 

Jak się przygotować do badania USG?

To jak mamy przygotować się do badania zależy od organu, który będziemy chcieli przebadać. W ramach USG jamy brzusznej zaleca się, aby zrezygnować z pożywienia na 12 godzin przed badaniem, ponieważ spożyty pokarm może wywołać gazy zniekształcający obraz. Jeśli mamy zaplanowaną analizę wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego lub śledziony należy wstrzymać się od jedzenia ciężkostrawnych potraw na dobę przed USG. Gdy mamy zbadać macicę lub pęcherz powinniśmy wypić jeden litr wody niegazowanej na godzinę przed wykonaniem kontroli lekarskiej.

Przebieg badania ultrasonograficznego

Gdy wybieramy się na badanie USG, powinniśmy mieć ze sobą aktualne badania laboratoryjne i skierowanie lekarskie. Warto mieć przy sobie również poprzednią dokumentację badania ultrasonograficznego, jeśli takową posiadamy – dzięki niej lekarz będzie mógł porównać poprzedni stan narządu do obecnego. Aby wykonać USG, radiolog smaruje wybrany fragment ciała żelem ułatwiającym przewodzenie fal ultradźwiękowych do naszych organów. Następnie lekarz przykłada głowicę urządzenia do ciała i porusza nią delikatnymi kolistymi ruchami. Dane, które zebrał aparat USG, wyświetlają się na jego ekranie w czasie rzeczywistym. Na podstawie wyświetlanego obrazu specjalista może ocenić stan naszych narządów. Samo badanie trwa maksymalnie pół godziny.

Zobacz także: http://www.lolipop.pl/powody-i-skutki-alkoholizmu/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here