Kursy księgowości

Najlepszym sposobem na nauczenie się rachunkowości jest zdobywanie doświadczenia oraz ukończenie specjalistycznych kursów porządkujących wiedzę teoretyczną.

Kurs podstawy księgowości tradycyjnie odbywany jest stacjonarnie. Jednak ostatnimi czasy popularność zdobywają kursy online. Możliwość uczenia się z domu jest na pewno wygodna, ale czy można w taki sposób zdobyć wiedzę potrzebną każdej księgowej?

Szkolenia księgowość online — najważniejsze zalety i wady

Na początku warto rozważyć, jakie są najważniejsze wady i zalety kursu online. Na pewno dużą zaletą jest cena — kursy online są zdecydowanie tańsze, gdyż odchodzą koszty związane z wynajęciem sali, drukowaniem materiałów itp. Jednak mają one swoje istotne wady.

Podczas szkolenia online nie ma możliwości kontroli oraz nadzorowania postępów — a jest to niesamowicie ważne aspekt każdego szkolenia. Podatki i rachunkowość to takie dziedziny, w których każda pomyłka może skończyć się bardzo nieprzyjemnie dla przedsiębiorcy. Dlatego już na etapie uczenia powinno się wychwytywać błędy w interpretacji, uczeniu czy rozliczaniu. Potem może być już za późno na ich korygowanie.

Z drugiej strony kursy online pozwalają na naukę we własnym tempie, co ma kluczowe znaczenie przy efektywnym przyswajaniu wiedzy. Niektórzy uczą się szybciej, niektórzy dłużej, a to właśnie kurs online daje możliwość dostosowania tempa nauki do tempa przyswajania wiedzy. W końcu każdej zapisanej na kurs osobie zależy właśnie na dokładnym nauczeniu się prezentowanej materii.

Szkolenia księgowość stacjonarnie — najważniejsze zalety i wady

Dużą wadą szkoleń stacjonarnych jest ich cena oraz to, że terminy spotkań zazwyczaj są z góry ustalone i nie ma zbyt dużej możliwości ich zmiany. Jest to dość spore utrudnienie, gdyż kursantami są zwykle osoby pracujące. Trudno jest wysiedzieć kolejne parę godzin w sali po pracy lub przeznaczyć na kurs cały weekend.

Z drugiej strony szkolenia stacjonarne dają możliwość nauczenia się księgowości od fachowców, którzy aktualnie pracują i mają spore doświadczenie. Księgowość nie jest już tym, czym była 10 lat temu. Nie jest to jedynie automatyczne wprowadzanie faktur i ich rozliczanie. Obecnie trzeba się również szkolić w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego oraz umiejętności miękkich. Każdy dobry księgowy musi umieć komunikować się z klientem czy chociażby urzędnikiem skarbowym w taki sposób, aby było to efektywne i pełne informacji. Takich umiejętności można się tego nauczyć samemu w domu — potrzebna jest dogłębna rozmowa, warsztaty oraz sprawdzenie czy kursant rozumie przekazane wiadomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here