Jak przekazać swój 1% podatku na organizację pożytku publicznego

Od kilku lat Polacy mają możliwość przekazania wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego 1% podatku z deklaracji rocznej PIT. Jest to ważne działanie, którymi realnie możesz wspomóc potrzebujących. Zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda ta procedura i na czym polega przekazanie 1% podatku, a także jak odbywa się ten proces? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.

  1. Co to jest OPP?
  2. Jak sprawdzić, komu możesz przekazać swój 1% podatku?
  3. Kto może przekazać 1% podatku?
  4. W jaki sposób przekazać 1% podatku? PIT 2021
  5. Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Co to jest OPP?

OPP to inaczej organizacje pożytku publicznego. Co to znaczy? Organizacje pożytku publicznego to stowarzyszenia lub fundacje, które działają non profit. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe, które gromadzą OPP, wydawane są na ich działanie statutowe. Priorytetem organizacji pożytku publicznego nie jest generowanie zysków, ale działanie w imię wyższego dobra, takiego jak na przykład pomoc chorym i potrzebującym, działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dbanie o dobro zwierząt, angażowanie się w rozwój projektów społecznych oraz szerzenie kultury. Organizacją Pożytku Publicznego może być organizacja pozarządowa lub podmiot działający na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Mogą to być także spółki: akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością, a także klub sportowy. Warunkiem jest to, żeby wymienione podmioty nie opierały swoich działań na generowaniu zysków, a cały zgromadzony dochód przeznaczały na realizację celów, wynikających ze statutu.

Jak sprawdzić, komu możesz przekazać swój 1% podatku?

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, ale zastanawiasz się, jakiej, możesz sprawdzić ich bazę w Internecie. Znajdziesz tam OPP z całej Polski. Sprawdź, jakie organizacje potrzebują wsparcia i wybierz taką, która koresponduje z Twoimi wartościami i przekonaniami. Organizacje pożytku publicznego w bazie możesz filtrować po kategoriach lub miejscowości – w zależności, jak będzie Ci wygodniej i co chcesz odnaleźć.

1% podatku

Kto może przekazać 1% podatku?

Kto jest uprawniony do przekazania OPP 1% podatku z deklaracji rocznej PIT? Przede wszystkim podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Kto jeszcze? Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także podatnicy objęci liniową stawką podatku wynoszącą 19%. Dodatkowo przekazać 1% podatku może przekazać podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

W jaki sposób przekazać 1% podatku?

Przekazanie 1% podatku jest niezwykle proste – robi się to podczas rozliczania PIT. Szczególnie polecane jest do tego program, który pozwala rozliczyć PIT online. Jeśli chcesz rozliczyć PIT 2021, skorzystaj z programu i zaznacz w odpowiedniej rubryce deklaracji, jaką organizacje chcesz wspomóc. W tym celu potrzebujesz jej numer numeru KRS. Urząd Skarbowy przekaże odpowiednią kwotę wybranej przez Ciebie Organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Przekazanie 1% podatku podczas składania deklaracji PIT nic Cię nie kosztuje. Nie ponosisz żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Jest to opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Jeśli rozliczasz PIT 2021 dzięki programowi PIT online, dodatkowo jest to niezwykle proste i wygodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here