Jak poprawić pamięć?

Kłopoty z pamięcią nie zawsze dotyczą osób w podeszłym wieku. Gorsze zdolności kojarzenia i zapamiętywania mogą się wiązać z niskim poziomem elektrolitów w organizmie, takich jak wapń, potas i magnez, ale także niewyspaniem i przemęczeniem. Sprawdź, jak poprawić pamięć i jak uzupełnić elektrolity.

Kłopoty z pamięcią i pogorszenie zdolności kojarzenia faktów nierzadko wiążą się ze zmęczeniem, zbyt długą aktywnością bez odpoczynku oraz nieodpowiednim nawodnieniem. W takich sytuacjach pomogą elektrolity do picia, krótka przerwa i zdrowy sen. Warto też zainwestować czas w ćwiczenia, które poprawią zdolność koncentracji i zapamiętywania.

Przyczyny pogorszenia pamięci

Jeśli uczysz się do egzaminu albo przygotowujesz angażujący projekt do pracy i dochodzisz do momentu, w którym twoje zdolności kojarzenia są bliskie zeru, przyczyna może być prozaiczna. Odczuwane zmęczenie to możliwy efekt nieprawidłowego nawodnienia organizmu i zaniżonego poziomu elektrolitów. Elektrolity odgrywają ważną rolę w trakcie zachodzenia procesów biochemicznych w organizmie. Ich nieodpowiednia ilość może prowadzić do wielu symptomów, w tym do pogorszenia samopoczucia i zdolności zapamiętywania.

Jak uzupełnić elektrolity i czym nawodnić organizm?

Przydatne będą elektrolity do picia oraz woda mineralna, która zawiera aniony i kationy składników mineralnych. Pamiętaj też, żeby w pierwszej kolejności nie dopuszczać do nieprawidłowego nawodnienia organizmu. Przez cały dzień pij wodę mineralną małymi łyczkami, co najmniej 2-2,5 litra na dobę (o ile nie jesteś aktywny fizycznie). Elektrolity do picia będą przydatne zwłaszcza wtedy, gdy poczujesz, że opadasz z sił.

Dieta na lepszą pamięć

Istnieje kilka produktów spożywczych, które warto włączyć do diety, jeżeli zależy Ci na polepszeniu pamięci. Należą do nich przede wszystkim pokarmy z naturalną zawartością wapnia, potasu, magnezu i innych elektrolitów. Należą do nich między innymi banany, ziemniaki, migdały, nabiał, suszone figi.

Co natomiast najlepiej zjeść podczas nauki lub pracy, aby odzyskać intelektualną sprawność i pozbyć się znużenia? Zjedz posiłek bogaty w węglowodany złożone – na przykład produkty zbożowe (kasze) lub ziemniaki. Skrobia w nich zawarta rozłoży się na glukozę, która jest paliwem dla mózgu. Posiłek uzupełnij o zdrowe źródła chudego białka (np. białe mięso) i dowolne zielone warzywa, a także, w razie potrzeby, o elektrolity do picia.

Zaprzyjaźnij się z łamigłówkami i nie zapomnij o relaksie

Wypoczęty umysł ma znacznie lepsze zdolności kojarzenia faktów, zapamiętywania i uczenia się, dlatego „zarywanie nocy” nie jest najlepszą strategią przed egzaminem lub ważnym wystąpieniem. Zdrowy sen jest bardzo ważny, dlatego upewnij się, że nocny odpoczynek trwa co najmniej 7 godzin. Jeśli natomiast chcesz pracować nad swoją pamięcią w długofalowej perspektywie, daj swojemu umysłowi jak najwięcej bodźców. Zacznij rozwiązywać sudoku, łamigłówki, krzyżówki, a istnieje szansa że już za kilka tygodni zobaczysz efekty w postaci lepszej zdolności koncentracji i kojarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here