Zastosowanie fazowników do metalu

O ile każda firma, na której wyposażeniu znajduje się frezarka CNC do metalu, korzysta na co dzień ze standardowych narzędzi takich jak wiertła, frezy monolityczne czy głowice, często pomijanym procesem jest tzw. gratowanie przedmiotu obrabianego, czyli usuwanie ostrych zadziorów i dodawanie faz na połączeniach powierzchni.

Najprostszym i dającym najlepsze efekty sposobem na wykonanie faz jest zastosowanie narzędzia, którym jest fazownik do metalu. Udział czasowy fazowania w całym procesie produkcyjnym, kiedy pracę wykonuje frezarka CNC do metalu nie przekracza zwykle 5% całkowitego czasu obróbki, a zastosowany fazownik do metalu zapewnia, że przedmiot obrabiany będzie przyjemny w dotyku, nie będzie stwarzał zagrożenia rozcięcia skóry ostrą krawędzią. Frezarka CNC do metalu, wykorzystując fazownik do metalu, zapewnia też 100% powtarzalność wizualną faz, co pozytywnie wpływa na odbiór przedmiotów przez użytkownika/kontrahenta.

Fazownik do metalu może występować w 3 podstawowych odsłonach:

  • Monolityczny fazownik do metalu – przykładem takiego narzędzia są produkty VanHoorn ParaTooling serii CH (CH3-CH6 zależnie od liczby zębów) wykonane z węglika z pokryciem TiAlN. Duży przekrój średnic (od fi1 di fi20) oraz kątów fazowania (od 30 do 60 stopni na stronę) pozwala zagratować nawet najbardziej wymagające kształty, jednocześnie zachowując bardzo niską cenę (już od 15eur za fazownik do metalu). Jednocześnie ilość usuwanego materiału przy codziennym zatępianiu krawędzi i powtarzalność oraz dokładność, którą charakteryzuje się frezarka CNC do metalu zapewnia długą żywotność narzędzia. Możliwe jest też fazowanie przedmiotów obrabianych od spodu z wykorzystaniem narzędzi do podcięć takich jak Atorn 250005.
  • Składany fazownik do metalu – w takim narzędziu korpus wykonany jest ze stali, do którego przykręcane są płytki skrawające wykonane z węglika spiekanego. Narzędzie takie może posiadać stały kąt (30, 45, 60 stopni lub inny) i dla oszczędności korzystać ze zwykłych płytek tokarskich, jak na przykład Atorn 260121 lub 260125 (odpowiednio płytki SCMT lub TCMT) lub też kąt regulowany. Sprawia to, że jeden fazownik do metalu będzie w stanie wykonać każdą, nawet mocno nietypową fazę. Przykładem jest fazownik do metalu Atorn 260122 i 260123 mogące pracować w zakresie 10-80 stopni.
  • Nawiertak wykorzystywany jako fazownik do metalu – często nawiertak typu NC (zwykle o kącie 90 stopni) może być wykorzystywany do fazowania otworów i wszystkich prac osiowych. Z takiego narzędzia skorzystać może nie tylko frezarka CNC do metalu, ale też np. wiertarka ręczna czy nawet wkrętarka. Narzędzia takie występują w wielu rozmiarach, zarówno jako HSS jak też VHM i pozwalają na bardzo wydajne fazowanie, gdyż parametry mogą dochodzić do 0,27mm/obr. przy Vc100.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here