Wybór procesora

Decydując się na zakup nowego komputera, zwracamy uwagę na różne parametry techniczne. Jednym z najważniejszych jest procesor, zwany również jednostką centralną lub CPU (z angielskiego). Procesor to swego rodzaju „mózg” komputera. Jego moc decyduje o tym jak szybko działa nasz komputer i jak bardzo zaawansowane aplikacje będzie mógł obsłużyć. Gdy procesor jest za słaby, programy mogą się „zawieszać” albo reagować z opóźnieniem. Jest to częstym utrapieniem graczy, ale również osób korzystających zawodowo np. z aplikacji tworzących grafikę, filmy itp. Wybierając komputer musimy zadać sobie pytanie: jaki procesor będzie dla mnie odpowiedni?

Obecnie większość dostępnych na rynku procesorów jest wielordzeniowa. Ta technologia powstała w 2001 roku i jest sukcesywnie udoskonalana aż do dnia dzisiejszego. Częstotliwość taktowania procesorów osiąga już w niektórych modelach zawrotne 4,4GHz (co oznacza możliwość wykonania 4,4 mld operacji w ciągu sekundy). W ostatnich latach nie obserwujemy tendencji do jej zwiększania, postępuje natomiast proces miniaturyzacji procesorów. Rosnąca ilość tranzystorów i rdzeni sprawia, że są one coraz bardziej wydajne.

Na rynku jest wiele rodzajów procesorów, różniących się parametrami. Do czołowych producentów zaliczamy firmy AMD i Intel. Najtańsze dwu- lub czterordzeniowe procesory możemy kupić już za ok. 300 zł. Powinny one nam wystarczyć, jeśli nie mamy wygórowanych potrzeb, a komputer służy nam głównie do przeglądania internetu i pracy w aplikacjach MS Office. Za średniej klasy procesor posiadający od 6 do 12 rdzeni zapłacimy od 1 tys do 2 tys. zł. Tej klasy CPU prawdopodobnie zadowoli większość użytkowników, nawet jeśli używają oni gier lub bardziej zaawansowanych aplikacji. Za najbardziej zaawansowane jednostki centralne z serii Intel Core i9 będziemy musieli wydać ponad 5 tys. zł. Ich moc obliczeniowa jest nieprawdopodobna i z pewnością zaspokoją one oczekiwania najbardziej wybrednych profesjonalnych użytkowników komputerów. Przed wydaniem dużej kwoty na procesor warto się jednak upewnić, czy rzeczywiście jest on nam potrzebny, czy będziemy w stanie wykorzystać jego moc obliczeniową. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni, warto poświęcić trochę czasu na lekturę artykułów i forów tematycznych poświęconych procesorom lub skorzystać porady specjalisty w sklepie lub serwisie komputerowym.

Czasy, w których technologia komputerowa błyskawicznie się rozwijała, a moc obliczeniowa komputerów podwajała się co 3 lata, mamy już chyba bezpowrotnie za sobą. Obecnie większym wyzwaniem stała się miniaturyzacja, która przejawia się w instalowaniu wydajnych procesorów także w niewielkich urządzeniach mobilnych. Poszukując zatem CPU do komputera stacjonarnego, nie musimy zbytnio się obwiać o szybkie zestarzenie się sprzętu. Procesor średniej klasy powinien wystarczyć nam na kilka lat i nie stwarzać żadnych problemów. Procesor niższej klasy może nie nadążyć za nową grą lub zaawansowanym programem graficznym. Warto wiedzieć, jakiej klasy i parametrów procesora potrzebujemy, natomiast wybór konkretnego modelu prawdopodobnie nie będzie miał wielkiego znaczenia praktycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here