Regularne badania - szansą na zdrowie

Każdy z nas powinien kontrolować swój stan zdrowia, bo to najcenniejsze co mamy. Nie można go kupić ani zamówić przez Internet. Ono jest jedno i nie powinno się z nim igrać. Eksperymenty na nim mogą skończyć się tragicznie. Lepiej słuchać potrzeb organizmu, bo to nam się lepiej opłaca. Gdy czujemy, że coś z nim nie tak warto mu pomóc. A najlepszym sposobem na to są regularne badania lekarskie. Ich wykonanie nie jest zbyt skomplikowane ani kosztowne. Przeprowadzić je można w każdym Ośrodku Zdrowia, bądź laboratorium medycznym. Co najczęściej się bada?

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi. To na jej podstawie wykrywa się najwięcej chorób. Spowodowane jest to tym, że wszelkie odchylenia od norm są podstawą dalszej diagnostyki. Z krwi można wykryć takie choroby jak tarczyca, białaczka czy cukrzyca. Mają one jedną cechę wspólną za duże stężenie jakiegoś składnika we krwi. W przypadku tej pierwszej podwyższony jest poziom TSH. Jest to hormon regulujący pracę tarczycy. W przypadku tej drugiej choroby za wysoki jest poziom białych krwinek, które zamiast wspierać organizm – atakują go. W cukrzycy cukier jest na niewłaściwym poziomie, co prowadzi do omdleń i zaburzenia czynności innych organów takich jak serce czy wątroba.

Leczenie tych wszystkich schorzeń polega na przyjmowaniu odpowiednich lekarstw i bacznej obserwacji. Lekarz żąda od pacjentów, by badali się co miesiąc. Jest to konieczne, gdyż te schorzenia są przewlekłe i nie można ich lekceważyć. Zaprzestanie leczenia mogłoby zakończyć się nawet zgonem pacjenta. Poza tym ścisła kontrola pozwala określić, czy choroba się rozwija, czy została zatrzymana. Jeśli nastąpiła poprawa, leczenie ma szansę zakończyć się pełnym sukcesem. Natomiast pogorszenie oznacza, że trzeba zrobić wszystko, by choroba się cofnęła i pacjent przeżył.

Równie poważnym schorzeniem, które może dotknąć każdego z nas, jest nadciśnienie tętnicze. Jest ono tak niebezpieczne, bo prowadzi do groźnych chorób takich jak miażdżyca, zawał serca, wylew czy udar mózgu. Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Większość książek medycznych mówi, że 120 na 80, a serce powinno bić z częstotliwością nie większą niż 70 uderzeń na minutę. Jeśli podane wartości są zdecydowanie wyższe to poważny sygnał ostrzegawczy i powód do niepokoju. Jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem? Po pierwsze trzeba zmienić tryb życia. Oznacza to więcej ruchu na świeżym powietrzu i unikanie tłustych i słonych potraw.

Po drugie trzeba przyjmować już na stałe preparaty obniżające ciśnienie. Zazwyczaj są one w formie tabletek i przepisuje je lekarz rodzinny. Po trzecie trzeba ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Wpływa on niekorzystnie na naczynia krwionośne i powoduje wypłukiwanie składników odżywczych we krwi. Przy nadciśnieniu trzeba też ograniczyć stres, to znaczy w miarę swoich możliwości unikać nerwowych sytuacji. Nie od dziś wiadomo, że nerwy plus nadciśnienie równa się zgon. Ileż to osób zmarło na serce lub zostało sparaliżowanych w wyniku wylewu. Dobrym rozwiązaniem na redukcję stresu i ciśnienia jest sport. Pozwala on ukoić nerwy i dobrze działa na serce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZbilansowana dieta
Następny artykułZielnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here