soczewki kontaktowe

Podejmując decyzję o zastąpieniu okularów soczewkami kontaktowymi, musimy udać się do specjalistów: optometrysty lub okulisty. Sprawdzą oni dokładnie naszą wadę wzroku oraz krzywiznę oka, dobiorą do niej odpowiednie soczewki kontaktowe, np. marki Acuvue, a także poinstruują, jak je zakładać i pielęgnować. Dobrze jest omówić z nimi dotychczasowy styl życia, do którego można również dopasować soczewki jednodniowe lub wielokrotnego użytku.

Optometrysta czy okulista – jakiego specjalistę wybrać dopasowując soczewki?

Optometrysta to specjalista zajmujący się doborem odpowiednich soczewek kontaktowych, pracujący najczęściej w prywatnych gabinetach, salonach optycznych lub klinikach okulistycznych. Odpowiednie kursy i szkolenia dają mu kwalifikacje do wykrywania wad wzroku i dopasowania do nich odpowiednich soczewek kontaktowych. Z kolei okulista to lekarz medycyny, zajmujący się wykrywaniem i leczeniem chorób lub patologii oczu. Zajmuje się również wykrywaniem wad wzroku, ale, co ciekawe, w trakcie studiów medycznych nie otrzymuje wiedzy dotyczącej dobierania odpowiednich soczewek kontaktowych. Dopiero dodatkowe kursy dają mu odpowiednie kwalifikacje. Jeśli więc chcemy być pewni, że soczewki kontaktowe zostaną dobrane dokładnie do naszych potrzeb i pozwolą na zachowanie pełnego komfortu życia – po stwierdzeniu wady wzroku u okulisty wybierzmy się do optometrysty, jeżeli chcemy właśnie w ten sposób dokonywać korekcji.

Jakie badania są potrzebne do dopasowania soczewek kontaktowych?

Zarówno u okulisty, jak i optometrysty możemy spodziewać się szeregu badań pozwalających na ocenę kondycji oka, wielkości wady i krzywizny oka. Stosownie do nich specjalista proponuje parę próbnych soczewek do noszenia przez okres ok. dwóch tygodni, uczy ich zakładania i zdejmowania, a także instruuje, jak właściwie pielęgnować soczewki wielokrotnego użytku. Jest w stanie także podpowiedzieć, które soczewki będą korzystniejszym wyborem: jednodniowe, po użyciu których wyrzuca się je po prostu do kosza i następnego dnia wyjmuje nowe z opakowania, czy też wielokrotnego użytku, np. dwutygodniowe lub miesięczne, które codziennie należy czyścić płynem dezynfekującym oraz przechowywać przez noc w opakowaniu przeznaczonym do tego celu. Poznaj popularne fakty i mity o soczewkach na: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach

Po dwóch tygodniach noszenia próbnych soczewek kontaktowych należy ponownie odbyć wizytę kontrolną u optometrysty lub okulisty. Dzięki określeniu przez pacjenta komfortu noszenia soczewek oraz ponownego badania stanu oka, specjalista na stałe przepisuje receptę, zgodnie z którą będziemy zamawiać kolejne pary soczewek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here